PaleoTündér

Zöldséges rakottas ismét – szombatra

Ma még egy ebédvendéget is vártunk, szóval azon agyaltam, hogy mit lehetne olyat csinálni, ami mindenkinek megfelelő. Nagy szerencsém volt, mert a vendégünk állatira nyitott, szereti az indiai ízeket, hát gondoltam csináljunk megint zöldséges rakottast, csak kicsit újratöltve. Csináljunk mellé egy adag friss salátát, bármilyen salátakeverékből egy kis olívaolajjal meglocsolva, nagyszerűen kiegészíti a főételt.

 

Zöldséges rakottas 3.

Alulra került három sárgarépa reszelve, majd egy darab édesburgonya és két kisebb fej zeller felkarikázva, itt már ment bele só és garam masala fűszerkeverék, valamint megpötyögtettem egy kis kókuszzsírral. Így egy picit elősütöttem, kábé 15 perc, hogy biztosan átpuhuljanak majd a zöldségek. Addig egy adag csirkemellet kockára vágtam, besóztam, és curryt szórtam rá. Ha letelt a 15 perc, mehetnek rá a következő rétegek, egy fej hagyma felkarikázva, a csirkehús, két marék fagyasztott vajbab, egy kis darabka gyömbér felszeletelve, (most nem szórakozgattam a reszelgetéssel, de így is belesül az íze-illata), megszórtam tökmaggal és hántolt szotyival, utolsó lépésként megöntöztem picit kókusztejjel, hogy valami folyadék is legyen benne, aztán innentől kábé 50 perc – 1 óra 200 fokon. Az utolsó öt percben cheddar sajtot reszeltem rá.

 Zöldséges rakottas

 Jelentem az ebéd nagyon jól sikerült, a vendégünk el volt ájulva, imádta, egy jó nagy tányérral beburkolt belőle… Itt is érvényes, hogy a vajbab és a sajt kompromisszumnak minősül a szigorú paleo-nál, de ezeket ki is lehet hagyni, vagy hagyatkozzatok a fantáziátokra és helyettesítsétek kedvetek szerint.

Vöröslencse leves, paleo muffin

A vöröslencse hüvelyes, szóval nem kimondottan paleo alapanyag. Nálam belefér, úgyhogy ma egy vöröslencse levest csináltam, jó sok zöldséggel, amolyan paleosan. Ha még nem próbáltátok a vöröslencsét, nagyon ajánlom, mert kábé 20 perc alatt megpuhul, én amióta felfedeztem, azóta inkább ezt veszem a “normális” lencse helyett.

Vöröslencse leves

Egy fej hagymát apróra vágtam, egy kis darabka zellert, egy répát felszeleteltem, egy kis kókuszzsíron megfuttattam mindet, aztán mehet bele egy kis pirospaprika, felengedem vízzel, megfűszereztem: só, lestyán ment most bele. Forrástól számított tíz perc múlva egy marék paleo tésztát tettem bele, és 3 db paleo virslit felkarikázva. Így még egy 10 percet hagytam forrni.

Bevallom csaltam ma egy kicsit, voltam beszerző körúton és ráleltem egy muffin szárazanyag keverékre. Azt ígérte, hogy omlós csokis muffin lesz belőle, ha teszel hozzá tojást, némi zsiradékot és vizet. Gondoltam lássuk, mire megyünk vele. Csak mert olyan csokiimádó vagyok, én egy-egy kocka 70%-os paleo étcsokit dugdostam bele a muffinokba, és úgy sütöttem ki. Még melegen rákóstoltam. Nekem nagyon száraznak tűnt, önmagában eléggé fojtós… Aztán agyaltam, agyaltam, és bevillant, hogy van egy csomag mélyhűtött meggyem, Így csináltam hozzá egy kis meggymártást… Na így már fenséges lett! Mivel csaltam a muffinnal, és a szárazanyag hozzávalókat összekeverve vettem meg, annak nem írom a receptjét, de a meggymártásé jöhet:

Meggymártás muffinhoz

Egy csomag fagyasztott meggyet feltettem egy edényben a tűzre, nem kell hozzá víz, rengeteget fog engedni, amíg olvad. Közben összekevertem kábé egy deci kókusztejbe fahéjat, egy kis édesköményt és eritritet, ezt még hozzálöttyintettem, és addig főztem, amíg be nem sűrűsödött.

 

Hétfői paleo ebéd – vacsora

Szeretem a gyorsan elkészíthető ételeket, tegye mindenki a szívére a kezét, sokan vagyunk így ezzel… Az alábbi menüsort szintén azután találtam ki, hogy benéztem a hűtőbe és átgondoltam, hogy mit is lehetne ebből összerittyenteni viszonylag kevés idő alatt. A blogon már írtam, hogy időt spóroltok meg, ha bizonyos zöldségeket (medvehagyma, spárga, szárzeller) szezonjában lefagyasztotok konyhakészen. Nálam volt még egy utolsó csomag medvehagyma felcsíkozva, úgyhogy ebből jött az ötlet, medvehagymaleves, majd másodiknak gombapörkölt sült zellerrel.

Én ilyen kis előregondolós megtervezgetős típus vagyok, szóval a konyhában töltött időt is próbálom logikusan kihasználni. Vagyis először feltettem a gombapörköltet, a medvehagymalevest, és amikor azokkal már nem volt dolog, akkor sütöttem a zellert. És valahogy minden egyszerre lett kész, nem volt “holtidő” a konyhában, ezt már szeretem…

Paleo medvehagymaleves

Egy csomag medvehagymát felcsíkozva kis darabka vajon illatosra pirítunk, aztán felöntjük folyadékkal, ami nálam ebben az esetben fele rész vízből és fele rész kókusztejből állt, majd fűszerezzük, só mindenképpen kell bele, aztán mivel a medvehagyma jellegzetes ízű, azt javaslom ne nyomjátok el mással, maximum egy kis szárított leveszöldséggel. Forrjon fel, és kész is, a medvehagymának nem kell túl sok idő.

Még egy apró adalék, ha esetleg éppen kifogytok a kókusztejből, nálam is előfordult, semmiképpen ne essünk kétségbe. Szintén előregondolkodva én vettem egy csomag kókusztejport, pont az ilyen esetekre, mert azt a víz mennyiségétől függően tej vagy tejszín állagra is be tudjátok keverni, ilyenkor életmentő tud lenni.

Gombapörkölt

Teljesen szokványos a többi pörkölthöz képest, de gondolok azokra is, akik esetleg innen tanulják meg hogyan kell pörkölt alapot készíteni. Tehát: egy fej hagymát apróra vágunk, egy kis kókuszzsíron elkezdjük pirítani. Amikor üveges lett, akkor mehet rá a pirospaprika, és öntsük fel kis vízzel, hogy ne égjen a paprika. Dobálhatunk bele egy felkockázott paradicsomot is, keményvonalas paleósoknak nem ajánlott, és mehet bele az apróra vágott gomba.Ha még úgy látjátok, hogy mehet bele folyadék, kis vízzel öntsétek fel, de ne ússzon benne a gomba, mert az a lényeg, hogy sűrű legyen a pörköltünk. Só, bors, fokhagyma, aztán hadd főjön. Kábé 20 perc és lehet tálalni.

Ha jót akartok ne konzerv gombából dolgozzatok. Azon túl, hogy tartósítószer van a konzervekben, még az íze sem olyan mint az “igazi”-nak. Ma már bárhol lehet kapni szép gombát, ne féljetek tőle, A kalapját meg kell hámozni, én le is szoktam mosni vízzel, bár nem sokáig áztatom, mert akkor szivacsossá válhat.

A sült zeller receptjét egy előző posztomban már leírtam, semmi nagy történet, zeller összedarabolva és mint a sült krumplit kókuszzsírban kisütve.

 

Sütőtökkrémleves paleosítva

Rohanős napokon, hideg estéken, amikor kanalaznál valami forró, könnyű levest… Örök befutó a sütőtökkrémleves. Az eredeti felállásban természetesen még én is úgy készítettem, hogy a végén jó kis sűrű tejszínnel öntöttem fel, de hát valamit valamiért, ha már egyszer életmódváltoztatunk, akkor paleosítsuk az ételeinket. Természetesen az ízeket lehet még dúsítani azzal, hogy egy fej hagymával tesszük fel főni a tököt és azt is belepürésítjük, de megmondom őszintén nekem most baromira nem volt kedvem még ezzel is pepecselni, így is kitűnő lett a végeredmény. Jöjjön a recept, pofonegyszerű, nagyon hamar megvan:

Paleo sütőtökkrémleves

A sütőtököt kockázzuk fel, annyi vízben tegyük fel főni, amennyi éppen ellepi, fűszerezzük, amivel jólesik, nekem az őrölt szerecsendió és a só volt most a kezem ügyében. Amikor megpuhult, ez a tök fajtájától is függ, nekem most olyan 20 perc körül volt, botmixerrel pürésítettem, aztán kábé egy deci kókusztejszínt elkevertem benne. Senki ne aggódjon, nem lesz kókusz íze a levesünknek!

Nagyon szeretjük a fenyőmagot, de drága mint az arany, szóval csak ritkán veszek, de most volt itthon egy csomaggal, szépen megpirítottam egy serpenyőben, amíg illatos és picit barna nem lesz, ez volt a levesbetét.

Tippek első bevásárláshoz

Nekem nagyon sokat segített volna, ha ráakadok egy oldalra, ahol hétköznapi, gyakorlati tanácsokat kapok, hogy első alkalommal mikkel töltsem fel a konyhát, ha belevágok a paleo diétába. Vagy legalább vezérelveket, hogy mit gondoljak végig. Ez motivált, hogy én egy posztban összeszedjem a legfontosabbakat. Úgy olvassa mindenki, hogy ez itt az én konyhámra van optimalizálva, de úgy sejtem, hogy nagyjából mindenkinél hasonló a dolog.

Mélyhűtő:

– többféle hús konyhakészre (nálam ez amúgy is meg szokott lenni, úgyhogy innen nem szórtam ki semmit, ezt nagyjából kéthetente újratöltöm a fogyasztás függvényében) – csirkemell, pulykamell mindig van, általában egészben, aztán majd én csíkozom fel, vagy vágom akkorára amekkorára éppen szükségem van, oldalas, karaj, hal, stb. Paleo virsli és debreceni mindenképpen, szintén sosem tudhatom, hogy mit kell vele felturbózni.

– fagyasztott zöldségek – brokkoli, karfiol, zöldségmix (Iglo Mediterranean), spenót, tavasszal teszek el mindig spárgát, medvehagymát, angol szárzellert, ez egész télen kitart, megkönnyíti a dolgunkat, hétvégén rászánjuk azt a fél/egy órát, és télen hálásak leszünk magunknak, amikor gyorsan elő kell rántani valamit a hűtőből. Nálam a hüvelyesek alkalmanként beleférnek a paleo-ba, szóval vajbab, zöldborsó, de aki keményvonalas, annak ez nem ajánlott.

– fagyasztott gyümölcs – meggy, málna

– pékáru – amikor bucit sütök, akkor mindig lefagyasztom, ha előveszitek kábé fél óra alatt kienged, és olyan mintha most csináltad volna, szintén időspóroló, ha előre tudsz gondolkodni.

Hűtő:

– mangalicazsír, vaj

– mandulatej, kókusztej, kókusztejszín – 1-1 dobozzal, aztán majd meglátjátok, hogy milyen gyakran kell pótolni, mennyiszer használjátok.

– kis darabka sajt – parmezán engedélyezett, én most cheddart kaptam, ebben szintén kompromisszumos vagyok.

– házi tartósítószermentes kolbász

– tojás

– savanyú káposzta – próbáljunk meg ne boltit beszerezni, mert az cukorral, édesítővel lehet tele.

Kamra:

– csoki (nálam ez központi kérdés, természetesen paleo, steviával édesített)

– szálas tea/gyógytea

– kapszulás kávé

– olívabogyó, tonhal olívaolajban

– paleolaj, tökmagolaj, olívaolaj

– paleo tészta (kezdésnek egy csomag levesbetétnek, én ezt négy alkalommal alatt használtam el, plusz két csomag egyéb, mondjuk szélesmetélt)

– aszalt gyümölcs nasinak, sütibe

– magok (szotyi, szezámmag, tökmag)

– friss zöldségek (hagyma, cukkini, gomba, paprika, paradicsom, stb.) – ezeket azért hetente fogod tölteni

– fűszerek (lestyán, tárkony, koriander, garam masala, stb., csak bátran!)

– eritrit a cukor helyett

– útifűmaghéj, chia mag, dióvaj, tápiókakeményítő

– gesztenyeliszt, makadámiadióliszt, szezámliszt, mandulaliszt

Tehát ez csak egy sorvezető, mindenki nézzen szét a konyhájában, lehet, hogy egy csomó minden fellelhető nálatok, ha már elkezdtetek valamennyire egészségesen táplálkozni. Nyilván első körben a pénztárca szab határt, ez egy kezdő csomagnak teljesen megfelelő, én két hete ezekből főzök mindennap, meg nekem sok minden meg is volt a konyhámban (olívaolaj, húsok, fűszerek, zöldségek). Remélem tudtam segíteni az első vásárláshoz! Még egy fontos dolog, ha igazán komolyan gondoljátok a váltást, akkor ha hazaértek, szó szerint vágjatok ki otthonról mindent, ami kísértést jelenthet. Nagyon sok olyan dolog van, ami rejtett cukrot tartalmazhat, például ketchup, vegeta, konzerv.

Brownie – már megint

A címben úgy is írhatnám, hogy már megint – még mindig… Nem hagy nyugodni ez a paleo brownie project, de csak nem akar összejönni. A tegnapi posztomban azt ígértem, hogy leírom hogy is állok éppen a kérdéssel. Most saját receptet alkottam, borzasztó lelkes voltam, és rettentően büszke, hiszen a sütőbe kukucskálás jó eredményt ígért. A kóstolás már kevésbé…

Állagra a tegnapihoz képest klasszisokkal jobb lett, a sütőportól szépen feljött, viszont az ízében bármennyire is apró darabra vágtam a céklát, lehetett érezni, és az azért biztos elvárás a csokis brownie-val szemben, hogy nem akarod, hogy céklaíze legyen. Én is pusztán csak azért csempésztem bele, mert azt olvastam, hogy szaftos tud lenni tőle bármilyen csokis süti. Aha, ja, szaftos. Meg céklaízű. Gondolkodtam az ötleten, hogy 70%-os csokit olvasszak és azt keverjem a tésztába, de az én paleo-mba ez egyenlőre nem fér bele, túl nagy kompromisszum.

Na azért leírom ezt a receptet is, mégiscsak saját kreálmány, de csak saját felelősségre csináljátok meg, és szerintem inkább hívjátok kakaós muffinnak, mint brownie-nak. 2 db muffin formájú süti lesz belőle: 1 tojást elkezdtem elektromos habverővel felverni, hozzácsurgattam 2 evőkanál olvasztott kókuszzsírt, majd hozzáadtam az előzőleg egy evőkanál vízzel elkevert két evőkanál eritrit és egy teáskanál cukrozatlan kakaópor elegyét. Pici só, pici sütőpor (nagyjából fél teáskanál), és egy picike darab cékla apróra vágva, vagy reszelve. Még két evőkanál mandulalisztet eldolgoztam benne, majd mehet be a sütőbe, 200 fok 25 perc.

Kép alant, senkit ne tévesszen meg, lehet, hogy a kinézete elfogadható, de az íze kicsit sem közelít ahhoz, amilyet én elvárok egy csokis brownie-tól… Mindenesetre a férjemnek ízlett, kakaós muffinként elmegy, legközelebb ebbe a receptbe valamilyen aszalt gyümölcsöt még raknék, és príma is lenne…

Tárkonyos csirkeleves – most csirke nélkül

Történt egy szép hétfői napon, hogy előző este és még reggel is elfelejtettem kivenni csirkemellet a hűtőből. Előfordul az ilyen, na. De mindenképpen tárkonyos levest akartam csinálni, hogy kipróbáljam sima tejszín helyett a kókusztejet, szóval gondoltam, hogy akkor ez most egy csirke nélküli csirkeleves lesz, és kész.

Tárkonyos csirkeleves – most csirke nélkül

Sárgarépa karikázva, egy karalábé kockára vágva, szárított metélőhagymával és sóval megszórva egy kanál kókuszzsíron megpirítunk. (Ugye milyen jól jön, hogy a sült zeller után megmaradt kókuszzsírt eltettük a hűtőbe? Most frankó kis ízesített zsírunk van.) Dobtam bele egy pár darab dehidratált gombát, ez a szép szó egyszerű szárított gombát takar, szerintem bárhol beszerezhető, ha megszívja magát vízzel, isteni ízt ad az ételnek. Felöntjük vízzel, azért nem írok pontos mennyiségeket, mert ez tök egyedi, hogy ki mekkora fazékban főz, hány főre, stb. Ráadásul nagyon hiszek az ösztönösségben, higgyétek el nem fogjátok elrontani. Szóval úgy háromnegyedig öntsük fel vízzel, hogy legyen még hely kábé 1,5 dl kókusztejnek is. Ez is mehet bele egyszerre, plusz szórjunk rá tárkonyt. Forrás után kábé 10 perccel egy marék paleo tésztát tettem bele levesbetétként, azzal még egy 10 perc és kész is.

Na és kérem szépen hű maradok ígéretemhez, hogy a buktatók és elcseszések is dokumentálva lesznek. Másodiknak a leves után paleo brownie-t terveztem csinálni. Sütöttem már ilyet természetesen akkor még rendes cukorral, gondoltam nem nagy cucc lesz ez sem. Vadásztam egy jónak tűnő receptet, összekevertem, de már itt felülbíráltam a receptet, mert szerintem irdatlan kakaóport írt, és kevés folyadékot. A tapasztalatszerzés miatt kisütöttem, de már ekkor láttam, hogy ez még a közelében sincs annak, amit én brownie-nak hívok. Ne szépítsünk, gyalázatos lett az egész úgy ahogy van. Száraz, annyira kakaós – még a felülbírált recepttel is – hogy olyan érzés mintha cukrozatlan kakaóport nyalogatnál, mindenesetre egy kis mandarinnal sikerült lenyomkodni. Leírom a receptet okulásul és képet is hoztam, hogy lássátok ezt a botlást is: 50 g liszt, 2 evőkanál eritrit, 3 evőkanál kakaópor, 1 tojás, 5 evőkanál kókusztej + víz.

Szóval most éppen egy jól működő és finom brownie receptet kutatok, mindenképpen beszámolok róla nektek, hogy hol is tartok a projektben. Még az is lehet, hogy megalkotom a saját receptemet…

Második paleo hétvége

Ezen a hétvégén egy bálba voltunk hivatalosak, úgyhogy tudtuk előre, hogy itt azért megengedőnek kell lennünk… Azért itthon még megtettük, amit meg lehet, ebédre egy könnyű salátát dobtam össze.

Könnyű saláta

Egy csomag madárbegy salátát, meg egy kis csomag vegyes salátát összekevertem, egy doboz koktélparadicsomot félbevágdosva rádobáltam. Ez volt az alap. Mivel én szeretem a tonhalkonzervet, az uram meg nem, ezért én az enyémre egy dobozzal még rászórtam, nekem ennyi volt. Az ő verziójára került még tökmagolaj, egy kevés hántolt szotyi, tökmag, meg egy kisebb paleo buci összecsipkedve.

Este jött a bál, hát kifejezetten nem paleo kajákkal, ezért itt egy vezérelv volt: mértékkel. Szerencsére az ilyen eseményeken is mindig van valamilyen vegyes zöldségköret, hús meg pláne, az összeválogatásnál kell ügyesnek lenni, de jelentem megoldottuk. Az egyetlen kicsapongás egy szelet csokis süti volt, de meg kell mondjam – és ilyet aztán soha, de soha nem gondoltam volna, hogy kiejtek a számon – nem esett jól… Gondolom cirka két hét után elég jól sikerült a szervezetemnek kiürítenie a cukrot, de konkrétan rossz érzésem volt utána, és nem a bűntudatra gondolok. Azt éreztem, hogy ezért nem érte most meg felfüggeszteni a diétámat…

Vasárnap paleosítottam egy régi családi receptet. Történt valamikor a ’80-as években, amikor a Sandokan sorozat menőnek számított a tv-ben, hogy a főszereplő Kabir Bedit meghívták valami műsorban, ahol főzött is valamit. Ilyen rakott típusú étel volt, az én drága anyukám meg átformálta a receptet a család szája íze szerint, de ez azóta, tehát cirka 30 éve Sandokan-csirke néven szerepel töretlenül a családi szókincsben. Nálunk ez nagy sláger volt/van/lesz, az eredeti verzió bacon, krumpli, husi, gomba, paprika, paradicsom, hagyma rétegezéséből áll. Hát ezt paleosítottam én a következőképpen:

Paleo Sandokan csirke

Bacont én most ebbe nem tettem alulra, mert továbbra is kerülöm a nitrittel kezelt cuccokat, aki megengedőbb az feldobhatja még vele a receptet. Egy tepsibe kókuszzsírt pötyögtettem, rákarikáztam egy zellert, két édesburgonyát, megsóztam, és garam masalás fűszerkeverékkel is megszórtam. Közben egy pár szem gombát lepirítottam, kis darabka gyömbérrel, sóval és fokhagymával. Ez azért fontos, mert ha nyersen raknánk bele, akkor nagyon sok levet eresztene a sütőben és inkább párolódna az étel, nem pedig sülne. Ha ez kész, akkor mehet rá a tepsiben a zöldségekre, Csirkemellet csíkokra vágtam, sóval és cayenne borssal fűszereztem, ez is mehet a tepsibe. Már nincs sok teendőnk, a tetejére egy paprikát felkarikázunk, kábé két paradicsomot szeletekre vágunk, és egy hagymát szintén rákarikázunk. Így be a sütőbe, 200 fokra 60 percre. Az utolsó öt percben cheddar sajtot reszeltem rá, de ez csak opciós.

Néhány gondolat az édesburgonyáról, soha nem vettem még, soha nem ettem még, de mivel a paleo engedi, gondoltam hát lássuk. Az ára horrorisztikus, szóval mindennapi étel nem lesz nálunk, az már egyszer biztos, viszont azt gondolom, hogy egyszer mindenképpen érdemes kipróbálni. Az állaga nekem inkább a zellerhez hasonlított, az ízében egy picit tényleg édesebb mint a sima burgonya. De nyugodtan számolhattok vele a sós ételeknél, mert ha befűszerezed, észre sem veszed az édességét. Sütési idő tekintetében hasonlatos a sima krumplihoz, kábé ugyanannyi idő alatt puhul meg. Ja, és amikor hámoztam, akkor egy ilyen érdekes ragacsos bevonat lett a kezemen, csak hogy ne lepődjetek meg, azért írom…

Paleo zöldséges rakottas és sült zeller

A kókuszzsír hihetetlen jó találmány, a legjobban azért szeretem használni, mert nincs szaga. Magyarul akár palacsintát, akár sült zöldséget csinálsz, nem kell utána ruhát cserélni és hajat mosni, valamint a konyhát napokig szellőztetni, mint a napraforgó olajban sült krumpli vagy palacsinta után.

A mai ebédet szintén nem találtam ki előre, lementem a boltba zöldségekért, és volt nagyon friss kelbimbó. Na most erre azt hiszem egy csomóan továbbgörgettek, megértelek benneteket, az emberek többsége rühelli az ízét. Én mégis azt mondom, adjatok neki egy esélyt, nem fogjátok megbánni. Aki pedig tényleg elképzelhetetlennek tartja, az a továbbiak folyamán helyettesítse fejben a kelbimbó szót bármi más zöldséggel, amit szeret.

Nem nagyon tudok más nevet ennek sem adni, mint zöldséges rakottas, a lényeg, hogy nem kell ezerféle edényt mosogatni, összeállítod, be a sütőbe és gyakorlatilag kész van. Én ma mindenképpen ki akartam próbálni a sült zellert, már csak azért is, mert egyszerűen amikor utánaolvastam, hogy a sült krumplit lehet helyettesíteni a sült zellerrel, nem hittem el. De tényleg. Hát gondoltam járjunk ennek utána, és teljesen elképedtem! Nem hogy helyettesíti a sült krumplit, személy szerint nekem még jobban is ízlik! Úgyhogy legközelebb brassóira fel, mert a sült krumpli már megvan hozzá!

A másik gondolat még a mai ebédhez, hogy én nem vagyok keményvonalas paleo-s, nyilván aki valamilyen betegség miatt kezdte, az nem kockáztat és kihagy tényleg egy csomó mindent. Nálam a paradicsom, néha a hüvelyesek vagy a sajt simán beleférnek. Változatosabb is tud lenni így a kaja, de azért egészséges is marad.

A rakottas felére karikáztam egy debrecenit, csak a férjem kedvéért, mert neki az étel nem étel hús nélkül. Hát most mit csináljak vele, férfiből van. A legjobb az volt, amikor anno a rizsfelfújtnál vagy az aranygaluskánál is megkérdezte, hogy „Jó ez, de hús van benne?”. Az anyukámmal ez rendszeres játékuk egymás közt, persze megeszi a húsmentest is, de a beszólás sosem marad el. Úgyhogy elébe megyek azzal, hogy ha csak egy szál debrecenit is, de valami húst rakok bele neki, aztán nem járhat a szája…

Zöldséges rakottas 2.

Egy répát lereszeltem egy tepsibe, kábé 10 szem kelbimbót megmostam, és félbe vágtam, majd két jó nagy marék fagyasztott vajbabot elrendeztem rajta. A fűszerezés só, őrölt római kömény, meg egy kis darabka gyömbér felszeletelve, megszórtam még egy marék szotyival (természetesen hántolttal), két kiskanál kókuszzsírt pötyögtettem rá meg úgy finoman meglocsoltam kókusztejjel. Nem kell, hogy belefulladjanak a zöldségek, csak legyen egy kis nedvesség, ami megpárolja őket. A felére rákarikáztam az egy szál debrecenit, és mehet a sütőbe 200 fokra, 30-40 perc. Fél óra után valószínűleg meg kell fordítani a kelbimbókat, mert nekem nem puhultak át. Az utolsó öt percre egy kis cheddar sajtot reszeltem rá, és kész is volt.

Sült zeller

Világ legegyszerűbb dolga, egy zellert felvágsz hasábokra, vagy kockára kinek-kinek ízlése szerint, majd kókuszzsírban kisütöd, mintha csak krumplit sütnél. Én egy kisebb edényben csináltam, kábé két evőkanál kókuszzsír elég volt bele, inkább több részletben sütöttem ki. A sütés után megmaradt zsírt nehogy kiöntsétek, mehet át egy kistálba, aztán be a hűtőbe, a következő főzésnél-sütésnél, amikor zsiradék kell, jól jöhet, az íze is finom zöldséges.

Tálaláskor tettem mellé egy jó nagy marék csírát is, mi nagyon szeretjük, ezt is ajánlom mindenkinek, baromi egészséges, jól mutat a tányéron, és kiegészít gyakorlatilag bármilyen ételt.

Süssetek lányok, asszonyok!

Ma délelőttre életem párjának a boltban vett paleo kenyérből csináltam a szendvicset, a tanulságot mindenképpen meg kell osszam veletek. Amikor az első körben bevásároltunk, és ugye én még sosem sütöttem pékárut, biztonsági tartalékként vettünk paleo péksüteményt. Kenyérnek túl kicsi, bucinak túl hosszúkás, szóval nem is tudom minek nevezzem, maradjunk a péksüteménynél. Félbe lehetett vágni, ez a lényeg. Az, hogy aranyárban volt, nem adja vissza a teljes igazságot, lélegzetem elállt, amikor a két kis pékáruért elkérték az 1.980,-Ft-ot. Ez még egy nagy ok volt arra, hogy magam süssek paleo bucit.

Szóval amellett, hogy ilyen aránytalanul drága volt, ráadásul meg sem közelítette az általam készítettet. És ez most nem fényezés, hanem komolyan! Aki életmódváltáson gondolkodik, annak erős jótanácsként mondom, hogy ne vegyetek paleo bolti kenyeret! Süssetek, lányok, asszonyok! Időben sem nagy mutatvány, és ha nem szúrjátok el a grammokat mint én az elején, akkor egyébként is nagy önbizalomnövelő, hát még mennyire pénztárcakímélő!

Esti gyors vacsiként ne felejtsétek el a rántottát, paleoban simán lehet enni, tojás általában van a hűtőben, és ha marhára nincs kedved/időd/energiád főzikézni, akkor egy pár tojásból pazar vacsorát tudsz rittyenteni, fűszerezésnél itt is engedjétek el a fantáziátokat, én most cayenne borsot tettem bele, meg sót persze. Néhány karika kolbász mehet alá, hozzá pedig csalamádé vagy savanyú káposzta.

 sütés

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!