Nekem nagyon sokat segített volna, ha ráakadok egy oldalra, ahol hétköznapi, gyakorlati tanácsokat kapok, hogy első alkalommal mikkel töltsem fel a konyhát, ha belevágok a paleo diétába. Vagy legalább vezérelveket, hogy mit gondoljak végig. Ez motivált, hogy én egy posztban összeszedjem a legfontosabbakat. Úgy olvassa mindenki, hogy ez itt az én konyhámra van optimalizálva, de úgy sejtem, hogy nagyjából mindenkinél hasonló a dolog.
Mélyhűtő:
– többféle hús konyhakészre (nálam ez amúgy is meg szokott lenni, úgyhogy innen nem szórtam ki semmit, ezt nagyjából kéthetente újratöltöm a fogyasztás függvényében) – csirkemell, pulykamell mindig van, általában egészben, aztán majd én csíkozom fel, vagy vágom akkorára amekkorára éppen szükségem van, oldalas, karaj, hal, stb. Paleo virsli és debreceni mindenképpen, szintén sosem tudhatom, hogy mit kell vele felturbózni.
– fagyasztott zöldségek – brokkoli, karfiol, zöldségmix (Iglo Mediterranean), spenót, tavasszal teszek el mindig spárgát, medvehagymát, angol szárzellert, ez egész télen kitart, megkönnyíti a dolgunkat, hétvégén rászánjuk azt a fél/egy órát, és télen hálásak leszünk magunknak, amikor gyorsan elő kell rántani valamit a hűtőből. Nálam a hüvelyesek alkalmanként beleférnek a paleo-ba, szóval vajbab, zöldborsó, de aki keményvonalas, annak ez nem ajánlott.
– fagyasztott gyümölcs – meggy, málna
– pékáru – amikor bucit sütök, akkor mindig lefagyasztom, ha előveszitek kábé fél óra alatt kienged, és olyan mintha most csináltad volna, szintén időspóroló, ha előre tudsz gondolkodni.
Hűtő:
– mangalicazsír, vaj
– mandulatej, kókusztej, kókusztejszín – 1-1 dobozzal, aztán majd meglátjátok, hogy milyen gyakran kell pótolni, mennyiszer használjátok.
– kis darabka sajt – parmezán engedélyezett, én most cheddart kaptam, ebben szintén kompromisszumos vagyok.
– házi tartósítószermentes kolbász
– tojás
– savanyú káposzta – próbáljunk meg ne boltit beszerezni, mert az cukorral, édesítővel lehet tele.
Kamra:
– csoki (nálam ez központi kérdés, természetesen paleo, steviával édesített)
– szálas tea/gyógytea
– kapszulás kávé
– olívabogyó, tonhal olívaolajban
– paleolaj, tökmagolaj, olívaolaj
– paleo tészta (kezdésnek egy csomag levesbetétnek, én ezt négy alkalommal alatt használtam el, plusz két csomag egyéb, mondjuk szélesmetélt)
– aszalt gyümölcs nasinak, sütibe
– magok (szotyi, szezámmag, tökmag)
– friss zöldségek (hagyma, cukkini, gomba, paprika, paradicsom, stb.) – ezeket azért hetente fogod tölteni
– fűszerek (lestyán, tárkony, koriander, garam masala, stb., csak bátran!)
– eritrit a cukor helyett
– útifűmaghéj, chia mag, dióvaj, tápiókakeményítő
– gesztenyeliszt, makadámiadióliszt, szezámliszt, mandulaliszt
Tehát ez csak egy sorvezető, mindenki nézzen szét a konyhájában, lehet, hogy egy csomó minden fellelhető nálatok, ha már elkezdtetek valamennyire egészségesen táplálkozni. Nyilván első körben a pénztárca szab határt, ez egy kezdő csomagnak teljesen megfelelő, én két hete ezekből főzök mindennap, meg nekem sok minden meg is volt a konyhámban (olívaolaj, húsok, fűszerek, zöldségek). Remélem tudtam segíteni az első vásárláshoz! Még egy fontos dolog, ha igazán komolyan gondoljátok a váltást, akkor ha hazaértek, szó szerint vágjatok ki otthonról mindent, ami kísértést jelenthet. Nagyon sok olyan dolog van, ami rejtett cukrot tartalmazhat, például ketchup, vegeta, konzerv.