PaleoTündér

Első paleo hétvége

Hát akkor vágjunk bele! Életem párja ugyan már egész héten paleo-s menüt rendelt a munkahelyére, na de azért az ugye egészen más, ha a kicsi acconykája süt-főz neki valamit… Lássuk be azért ez a diéta a kreativitásodat is fejleszti, én legalábbis az első ebédre nem receptet kerestem, hanem megnéztem mi van itthon, aztán „valami majdcsak lesz belőle” alapon elkezdtem alkotni.

Zöldséges rakottas 1.

Két cukkinit sípokra vágtam, megszórtam sóval, cayenne borssal, és betettem 200 fokra 20 percre mindenféle zsiradék nélkül. Addig egy fej vöröshagymát apróra vágtam, és kábé 8 darab gombát leszeleteltem, lepirítottam, fokhagymával és egy paradicsommal. Külön lábasban csirkecsíkokat pirítottam garam masalával, curryporral és egy kis darabka friss gyömbérrel. A cukkinit kivettem, rárétegeztem a gombát, a húst, és betettem még 15-20 percre, az utolsó öt percben cheddar sajtot olvasztottam rá.

Mi savanyú káposztával, csalamádéval ettük, és marha jó lett! Nasinak sütöttem egy kis sütőtököt, de azért muszáj voltam megkóstolni a csokis mazsolás drazsét is. Hát az íze nem olyan, mint amihez szokva vagyok, de az édesség iránti olthatatlan vágyamat tökéletesen csillapította, úgyhogy megnyugodtam, az egyik fájó pont ebben a diétában nem is annyira fájó.

Vasárnap valami levest gondoltam meg palacsintát, maradt még sütőtök, és délután akartam paleo-s bucit sütni. Ezt is lefagyasztani terveztem, így egy hétre simán megvan a pékáru. A leves tetszés szerinti alapanyagokból készíthető, kinyitod a hűtőd, és bátran szórd bele azt a zöldséget, amit találsz!

Mindent bele leves 1.

Egy nagyobb répát lekarikáztam, egy karalábét felvágtam darabokra, a maradék gombát (kábé négy szem) felkockáztam, plusz 2 paradicsomot is, egy kanál kókuszzsíron megpirítottam, pirospaprika bele, vízzel felengedtem, só, bio szárított leveszöldség, lestyán és szárított metélőhagyma ment bele. Forrástól számított 10 perc múlva egy marék paleo-s tésztát tettem bele, még 10 perc és kész is volt.

Könnyű, egyszerű, nagyszerű!

Palacsinta

3 púpozott evőkanál gesztenyeliszt, 2 tojás, egy csipet só, egy evőkanál eritrit, 1 dl víz, egy evőkanál kókuszzsír, ezt mind összedolgozod, és pici kókuszzsíron kisütöd. Ebből a mennyiségből 5 vékony palacsinta lesz.

Eritritet elkevertem holland kakaóporral, azzal töltöttem meg. Igaz, hogy nem pont olyan mint a hagyományos palacsintázás, amikor csak falod, csak falod, alig győzöd sütni, de illúziónak tökéletes!

Nem szeretem azt a jelenséget, amikor nők előadják, hogy náluk mindig minden tökéletes. Ők a szuperanyukák természetesen több gyerekkel, szuper feleségek, jól néznek ki, tornáznak, amellett megtalálták a tökéletes állásukat, ahol piszok jól keresnek, és emellett még fantasztikus háztartást is vezetnek. Úgy néz ki, mintha nekik egy nap nem 24 órából állna, hanem minimum 52-ből. Ugyan hagyjuk már!

Jobb szeretem az életszagú dolgokat. Igen, van amikor szar napunk van, igen van amikor nagyon utáljuk a világot, és igen van amikor elszúrunk dolgokat. Ettől nem vagyunk kevesebbek, sőt! Szóval én itt le fogom írni a csetlésemet-botlásomat is, vállalom, igen, néha elkövetek én is hibákat. Nagy ügy! Persze, bánt mint az állat, de aztán feldolgozom idővel!

Ezt csak így azért elöljáróban, mert az első paleo-s buci sütésnél nemhogy csetlettem-botlottam, hanem akkorát zakóztam, mint hat másik… Ráadásul a szégyenteljes fajtából. Leírom a történetet, ha csak egy valaki okul belőle, már megérte. Most már jót röhögök rajta, de azért akkor ott pipa voltam rendesen.

Minden paleo-s előbb-utóbb eljut Elmira blogjáig. Ki is néztem egy buci receptet, tojásmentes, gondoltam príma, nem nagy mutatvány. Hangsúlyozom, életem első pékáru sütése. A férjem ugyan agitált régebben, hogy vegyünk egy kenyérsütőt, de akkor még nem paleo-ztunk, és előrevetíttem neki, hogy ha én minden héten sütök kenyeret, akkor kábé 3 hónap múlva akkorák leszünk mint egy vaddisznó a fehérliszttől. Ezzel sikerült megrémítenem, így egy ideig nem jött elő a téma.

De most nem volt mit tenni, ha komolyan vesszük, akkor nem megengedhető, hogy a bolti felfújt, kitudjamilyen adalékanyagos cuccokat együk. Recept alább, de előbb a sztori.

NŐ kimér mindent a szép digitális mérleggel, útifűmag zselésedik, stb. Összekever, azt írja, bucikat formázunk, na mondja ebből nem hogy buci nem lesz, még palacsinta sem, úgy folyt a tészta. Jön a FÉRFI, mint megmentő, néz, kever, kommenteket elolvas, tanácstalan. NŐ egyre pipább, csapkod, kész, itt a vége a nagy paleo-zásnak, ez szar, ennyi. FÉRFI: hát süssük ki, aztán lesz, ami lesz. NŐ: minden mindegy végülis, rákanalazza a sütőpapírra, sütőbe be, 30 perc. 20 perc után kukucskálás, hűha, szépen bucisodik, jön fel a teteje. NŐ reménykedik, FÉRFI szintén. Sütési idő vége, bucik kint, tűpróba, ami lehetetlen, hiszen az összes buci belül üres. De úgy üres, hogy levegő van benne, mint egy pita, vagy nem is, mintha csak egy burok lenne, vékony burok. Totális csőd. Kész, vége, ennyi volt.

Második felvonás, FÉRFI mentse, ami menthető, „Nyuszikám, csináljunk még egy másik fajtát, hátha az jó lesz.” Nyuszika pedig – mivel ő sem könnyen adja fel – belemegy. Kimér, zselésít, összekever, és megint folyós. Kutyaélet, hát mi az isten folyik itt, de tényleg? Majd leesik, de akkorát nyekken, hogy a NŐ megrogy. Baszki, az nem lehet, ez nem igaz, hogy 15 év háztartásvezetés után ekkora bakit el lehessen követni… De lehet, számol, és megint, és megint, és leizzad és szólítja a FÉRFI-t, hogy te, most akkor jól gondolom? FÉRFI higgadtan megerősít. Igen, a digitális mérleg gramm-ban mér, ide meg az van írva, hogy 2dkg, akkor a mérlegnek 20-at kellene mutatnia, nem kettőt, merthogy 20 gramm = 2 dkg. Jesszusom! Szégyen, majd röhögés, visszaadom a munkakönyvem.

Második adagot ment, be a sütőbe, és láss csodát működik! Így lettek végülis a jövő hétre is paleo-s bucik szendvicsnek. Tehát a receptek:

Paleo buci – tojásmentes

2 dkg útifű maghéj

1,8 dl víz

½ kk. só

1 tk. sütőpor

3 dkg szezámliszt

3 dkg dióliszt

1-2 ek. olaj

1 ek. chia mag

1 ek. fitPaleo dióvaj

Első kettőt zselésít, többit összekever, majd a végén zselét hozzáad. Bucit formázni, be a sütőbe, 200 fok, kábé fél óra.

 

Paleo-s buci 2.

2 dkg útifű maghéj

2 dl víz

3 tojás

1 mk. só

½ mk. szódabikarbóna

5 dkg mandula liszt

5 dkg szezámliszt

5 dkg dióliszt

5 dkg makadámdió liszt

Szintén első kettőt zselésíteni, többit összekeverni, majd a végén zselét hozzáadni. Bucit formázni, be a sütőbe, 200 fok, kábé fél óra.

Mindkettőt lehet dúsítani különféle magvakkal, mi tettünk belülre napraforgó magot, kívülre meg tökmagot, szezámmagot. Most azon gondolkodom, hogy lesz egy olyan variáció, amiben a tésztába teszek chillipelyhet, vagy oregánót, bazsalikomot, és fűszeres kis bucikat fogok sütni, mert az szalámi nélkül, csak úgy vajjal is kiváló.

Másik megjegyzés, nem volt itthon szódabikarbónám, de sütőporral is kiválóan működik, kábé egy teáskanállal raktam bele.

UPDATE: 1-es sorszámú paleo bucit megsütöttem újra, jól számolva a grammokat, összetevőket, hoztam róla képet is, ebből a mennyiségből én nem hat darabot csinálnék legközelebb, mert nekem így nagyon aprókának tűnnek. Egyébként szárított metélőhagyma ment még a tésztájába.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!