PaleoTündér

Csirkés tagine – paleosan

Tudom azt ígértem, hogy ez a blog egy tök átlagos magyar háztartás paleossá válását, és az életmódváltoztatásunkat fogja naplószerűen követni. Azt is tudom, hogy a tagine (marokkói tradicionális agyagedény) nem igazán fellelhető alapfelszerelésként egy átlagos magyar háztartásban. Nálam sem volt az. Viszont FÉRJ-et kiküldték munkaügyben Marokkóba, én meg ezt kértem tőle vásárfiaként.

Úgyhogy nézzétek el nekem, hogy egy posztot szánok a felavatására, de gondoltam azért ez is érdekes lehet. Ezzel egyidejűleg újból felkértem FÉRJ-et, mint vendégbloggert, hogy írjon majd egy kis szösszenetet arról, hogyan is élte túl a marokkói kiküldetést paleosként. Remélem értékelni fogjátok…

Tehát tagine. Így hívják az edényt is, és a benne készült ételt is. Szerintem kinézetre mindenkinek megvan ez a kúpos tetejű edény. Egyébként pedig a háziasszonyok álma, ugyanis mindenféle előkészítés nélkül tehetjük bele a zöldségeket, húsokat, fűszereket, és egy edényben isteni ízű változatos egytálételeket dobhatunk össze. A lényege az, hogy a kúpos teteje lehetővé teszi a képződő gőzök visszavezetését az ételbe, így minimális folyadékkal is vajpuhára lehet benne főzni, sütni.

Ennél többet én sem tudtam róla, sőt receptet sem néztem hozzá, hanem megint kinyitottam a hűtőt, és csináltam egy készletkisöprést. A mostani tehát így alakult:

Csirkés tagine
Volt egy marék savanyú káposztám, azt megmostam, hogy ne legyen olyan veszett savanyú, ez lett a tagine alapja. Egy salátacukkinit és egy édesburgonyát felkarikáztam, ezt csak sóztam, és közé rejtettem egy pár karika friss gyömbért. A tetejére pedig fűszeres csirkecsíkok kerültek. Háziasszony kímélő, mert ez nagyjából 10-15 perc alatt megvan, aztán gyakorlatilag betoljuk a sütőbe 180 – 200 fokra és 1 – 1,5 órán át hagyjuk aggódni magában.

A fűszerezésben volt egy kis csalás most, mert vásárfiaként a tagine-hoz kaptam még marokkói csirkés fűszerkeveréket bónuszba, aminek az összetevőit nem tudom, de állati ízletes. Viszont szerintem ugyanúgy működik bármilyen fűszerkeverékkel is.

Az étel egyébként frenetikus lett, a mennyiséggel van bajom, meglehetősen kis méretű a tagine-om, de biztosra mentünk, hogy a sütőnkbe beférjen… Így aztán ketten jóllaktunk belőle, de ennyi, ha vendégek jönnek nem tudok nekik villantani egy ilyen egytálétellel…

20150526Csirkéstagine2

20150526Csirkéstagine

 

Spárgaleves és paleo virslis kifli

A tesztelést folytattam, a változatosság kedvéért a Szafi féle sütőliszttel. Ebből bármilyen sós tésztát lehet csinálni a kenyértől elkezdve a pizzáig, úgyhogy én most egy kenyeret és virslis paleo kifliket sütöttem.

Közben dübörög a spárgaszezon, ezért feltettem egy adag spárgalevest is, ami most nem krémleves formájában készült, hanem jó sok egyéb zöldséggel, amolyan kertész leves módra.

Spárgaleves
Egy fej hagymát, sárgarépát, kis darabka zellert összedaraboltam és elkezdtem kókuszzsíron megfuttatni. Pirospaprika ment bele, majd felöntöttem vízzel, és jöhettek a fűszerek: só, római kömény, szárított metélőhagyma. A zöld spárgasípok alját levágtam, majd olyan 3-4 centis darabokra felvágtam, és beledobtam a levesbe. Forrás után 10 perccel még egy marék paleo tésztát raktam bele, majd újabb 10 perc után le is zártam.

Szafi Fitt Sütőliszt – kenyér
240 gramm sütőliszt, 6 tojás, 1,2 dl víz, 85 gramm kókuszolaj. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. A lisztet, a tojássárgákat, a folyékony kókuszolajat és a vizet keverjük ki a kemény hab felével, majd a hab másik felét is keverjük hozzá, de azt már óvatosan. 180 fokon kábé 50 perc alatt készre sütjük.

Szafi Fitt Sütőliszt – virslis kifli
10 dkg sütőliszt, 15 gramm darált útifűmaghéj, 10 gramm nyílgyökérliszt, 3 gramm só, 5 gramm sütőpor, 8 gramm almaecet, 1 tojásfehérje, 25 gramm kókuszolaj, 140 gramm víz. Ezekből rugalmas tésztát gyúrunk, kör alakúra nyújtjuk, majd 8 háromszögre vágjuk fel, mehet bele a virsli és feltekerjük. A megmaradt tojás sárgájával bekenjük, szezámmaggal megszórjuk, 180 fokon kábé fél óra alatt készre sütjük.

Tapasztalat: a sütőliszt kicsit édes nekem alapjáraton, és a belőle készült kenyér elég tömör, szóval van benne anyag rendesen. Ebből megeszel egy szelettel, az tuti, hogy egy jó ideig nem leszel éhes. De biztosan ki fogom még próbálni pogácsának meg pizza alapnak is. A virslis kifli receptnél nekem elég lágy lett a tészta, és soknak találom benne a sót is, de hát ez egyéni ízlés függő. A lágysága miatt egyébként nem tudtam feltekerni a háromszögeket, úgyhogy inkább a virsli köré gyurmáztam, de amikor készre sült, már tök jól nézett ki… Kis dijoni mustár ajánlott hozzá evésnél… 

 

20150523Virsliskifli

20150523Kenyér

Mindenmentes paleo epres

Hemzsegnek a gasztro oldalak a jobbnál jobb epres finomságoktól, nyilván mivel szezonja van. Hát nehogy már én kimaradjak, ezért összekötöttem egy kis teszteléssel is, most próbáltam először a Paleo Fesztiválon beszerzett Szafi féle süteményliszt keveréket. Az eredmény: elképesztően finom és könnyű piskóta tészta, csokoládés krém, eper és a tetejére hab. És még nincs vége a pozitívumoknak: állati gyorsan elkészül, nem lehet elrontani, és mindenmentes, vagyis szégyentelenül lehet belőle falni, amennyi csak jólesik…

Mindenmentes paleo epres

Piskóta: 210 gramm Szafi Fitt Paleo süteményliszt, 6 tojás, 35 gramm kókuszolaj, 0,8 dl víz. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. A lisztet, a tojássárgákat, a folyékony kókuszolajat és a vizet keverjük ki a kemény hab felével, majd a hab másik felét is keverjük hozzá, de azt már óvatosan. 180 fokon kábé 40 perc alatt készre sütjük.

Csokoládés krém: egy kis doboz krémes ToTu-t egy teáskanál 1:4-es cukorhelyettesítővel és két evőkanál paleo csokis mogyorókrémmel elkevertem.

Majd jöhet a díszítés, piskóta, rá a krém, a tetejére pedig eper és paleo csokigolyó, majd egy doboz Cocomast felvertem habnak, csak úgy ráadásnak.

Persze ezt bármilyen tortaformában el lehet készíteni, én most szívecske alakút választottam. Ha egy kisebb tortaformában csináljuk és a piskóta elég magas tud lenni, akkor a piskótát szétvágva középre is kerülhet krém és gyümölcs.

 

20150523PaleoEpres

Cukkinis fenyőmagos parmezános paleo tészta

És nagyjából az összes összetevőt le is írtam ehhez a paleos ételhez. Szintén egy ultrakönnyű és gyors megoldás a rohanós hétköznapokra, vagy lustálkodós szombatokra. A plusz hozzávaló még egy kis fej hagyma, vaj és só… Egyetlen hátránya van, hogy mosogatni kell utána a 3 edényt, de az ízekért cserébe szerintem megéri…

Cukkinis fenyőmagos parmezános paleo tészta
Egy salátacukkinit és egy kis fej hagymát megmostam és felszeleteltem, sóztam és egy darabka vajon elkezdtem párolni, ha elég zsenge a cukkini, akkor pár perc alatt kész is vagyunk vele. Közben egy másik edényben vizet forraltam és két marék paleo csavart tésztát kifőztem. Egy harmadik edényben pedig kábé két perc alatt egy kevés fenyőmagot megpirítottam aranyszínűre, sűrű rázogatás közepette. (Figyeljetek oda, ha kész a fenyőmag, tegyétek át egy tálra hűlni, mert érzékeny, hajlamos még utána is pirulni az edény hőjétől!) Tészta, cukkini, rá a fenyőmag és egy kis reszelt parmezán. Egyszerűségében a nagyszerűsége…

 

20150522Cukkinisteszta

Tonhal saláta és paleo csokoládés chia puding

Ezen a héten nem viszem túlzásba a főzöcskézést, most a „gyorsan valami frankót” megoldásokat keresem. Egy tonhal saláta nem nagy mutatvány igazán, cserébe viszont finom és laktató, már aki szereti a tonhalat.

Tonhal saláta
Kétféle salátakeveréket összeöntöttem, olívaolajjal és bio citromlével meglocsoltam. Nagyon nehéz dolog következik: egy tonhal konzervet felbontottam és ráborítottam. Ennyi!

Édesség nélkül meg ugye nincs étkezés, időszűke miatt viszont valami 3 perces megoldást keresel. A tökéletes választás a chia magból készült puding. És tényleg csak 3 perc, higgyétek el nekem!

Az első beszerző körutamon vettem chia magot, azt hiszem a kezdet kezdetén valamelyik buci receptnél volt alapanyag. Aztán már más recepteket használtam a pékáruk sütéséhez, így a nyakamon maradt egy zacskó chia mag. Persze pipa voltam, hogy én ugyan ki nem dobom, de mégis mihez fogom felhasználni?! Hát Google a mi barátunk! Így találtam rá a chia pudingra.

Ez szintén egy alaprecept, gyakorlatilag bármilyen variációban el tudom képzelni, kábé annyit kell tudni róla, hogy 2,5 dl tejhez 4 evőkanál chia mag kell. Aztán rajtad múlik, hogy még mit teszel bele, gyümölcsöt, csokit, kókuszreszeléket, akármit. Ízesíteni mindenki a saját szája íze szerint tegye, én elsőként naná hogy csokoládésan csináltam…

Csokoládés chia puding
2,5 dl mandulatejbe 4 kocka eritrites paleo csokoládét olvasztottam, 1 teáskanál 1:4-es cukorhelyettesítőt tettem még bele. Majd mehet bele a 4 evőkanál chia mag, belekevertem, és így hagytam állni 20 percet, amíg a magoktól besűrűsödik.

Kincs ez az alapanyag, mert 3 perc alatt összekevered és utána már csak 20 percet kell várni, hogy besűrűsödjön és megkóstolhasd. Én már látom, hogy egy újabb zacskó chia magot kell majd vennem, annyira finom és sokoldalúan felhasználható édességnek!

 

20150519Chiapuding

20150519Tonhalsaláta

Vajas spárga

Én bizony hosszú ideig féltem a spárgától. Mármint az elkészítésétől. Nem volt ennyire népszerű alapanyag mint mostanában, és teljesen elvesztem az útmutatások között. Hogy akkor most mi a különbség a zöld meg a fehér között, kell-e hámozni vagy sem, és egyáltalán sütöd, párolod, vagy főzöd. Viszont annyira imádtam/imádtuk az ízét, hogy jó pár éve vettem egy nagy levegőt és belevágtam a spárga megismerésébe. Nem volt akkora nagy projekt mint gondoltam…

Azóta csináltam már zöldet és fehéret, levest, köretet, tejszínesen, meg natúr. A mostani ebédre – mivel ismét szezonja van, zöldet választottam, lazac és friss saláta került mellé, totál könnyű kis paleos lett az egész. A spárgától tehát ne féljünk, a zöldnek csak az alját vágjuk le, nem kell hámozni, míg a fehéret meg kell.

Vajas – parmezános spárga
A dolog rém egyszerű, a spárga sípoknak levágtam az alját, kb. 1 centis darabokat, megmostam, majd egy tepsiben szépen elrendezgettem. Vizet öntöttem alá, megsóztam, lefedtem, aztán 220 fokra betettem, nagyjából egy fél órát párolódott. Amikor kivettem leöntöttem a vizet róla, egy darabka vajat tettem rá és reszelt parmezánt, majd lefedés nélkül még egy 10 percre visszatoltam a forró sütőbe.

Lazac nekem fagyasztott volt, kis olívaolaj alá meg citromlé, só, mehet is be a forró sütőbe, kábé 15 perc alatt kész. A friss salátakeverékre tökmagolaj került.

Az egyetlen kakukktojás a képen az a barna szósz, mert az egyáltalán nem friss, úgy is mondhatnánk hogy zacskós műkaja. Ikeás barna szósz alap, még a húsgombócokhoz vettem ott, de gondoltam, hogy nem lehet rossz a spárgához sem.

 

20150517Spárgahal

Tárkonyos paleo leves és paleo muffin

Én nagyon leveses vagyok, szívesen eszem is, főzöm is, nem nagyon szoktam receptekhez ragaszkodni ebben, hihetetlen finomságok szoktak kikerülni a fazekamból ezzel a kreatív hozzáállással. Ez most speciel egy csirkehúsos, zöldséges, tárkonyos fajta lett, ami lényeg: teljesen paleos.

Tárkonyos paleo leves
Két vöröshagymát, egy répát, egy darabka zellert apróra vágtam, a csirkehúst felcsíkoztam, majd kókuszzsíron mindezeket elkezdtem összeforgatni. Amikor a hús kifehéredett rászórtam a fűszereket: sót, tárkonyt, és felöntöttem vízzel, valamint kókusztejjel. Egy pár szem kelbimbót tettem bele, nagyjából forrás után 10 perccel egy marék paleo csavart tésztát, és újabb 10 perc múlva lezártam.

Az édesség pedig kényeztetés a javából: kókuszos kakaós muffin, friss eper és kókuszhab. Ne ijedjen meg senki, a kókusz egyáltalán nem domináns, különösebben nekem sem a kedvencem, mégis minden további nélkül be tudok verni ebből egy nagy tányérral.

Kókuszos-kakaós muffin
40 gramm kókuszreszelék, 60 gramm kókuszliszt, 1 teáskanál konjac liszt, fél teáskanál szódabikarbóna, 1 evőkanál kakaópor, 40 gramm 1:4-es cukorhelyettesítő, 3 tojás, 4 evőkanál kókuszolaj, 2,5 dl víz. Külön összekeverjük a száraz és a nedves összetevőket, majd a kettőt habverővel összekeverjük. Nekem nem szilikonos formám van, ezért a muffin mélyedéseket kis kókuszolajjal kikentem, majd 190 fokon 45 perc alatt készre sütjük, 8 db lett belőle.

Ez egy alaprecept, bátran lehet variálni, mehet a tésztába gyümölcs, vagy paleos csokidarabka is. Én most natúr akartam kipróbálni, mellé friss epret tettem, ha már szezonja van, és mivel mit ér a kényeztetés tejszínhab nélkül: 1 kis doboz Cocomast habverővel felvertem és azzal koronáztam meg a muffinokat…

20150514Tárkonyos

20150514Muffin

Paleo – most éppen diós kenyér

Az etalon még mindig a klubból hozott kenyér recept, most annyiban mókáztam vele, hogy mandula helyett dióval készítettem, és kicsit variáltam a lisztekkel is. Hát mit mondjak? Gyönyörű lett, finom, annyira, hogy még melegen muszáj voltam egy kis kacsazsírral megkóstolni… Én kérek elnézést!

Diós paleo kenyér
160 gramm darált dió, 40 gramm mandulaliszt, 50 gramm szezámpehely, 50 gramm nyílgyökérliszt, 6 evőkanál folyékony állagú kókuszolaj, 40 gramm kókusztej, 4 db tojás, fél teáskanál só, fél teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál almaecet
Hozzávalókat összekeverni, őzgerincformában 200 fokon kábé fél órát sütni.

 

20150514Dióskenyér

Pörkölt és paleo galuska

Azért azt be kell látni, hogy mi már nagyon el vagyunk kényeztetve. Úgy értem azok, akik csak mostanában kezdték el a paleozást. Amikor bejött az országba és még nagyon, nagyon új volt ez az étrend, akkor mindent maguknak kellett megoldani. Gondolok itt a magtejekre, vagy arra, hogy akkor még egyáltalán nem voltak előre összeállított lisztkeverékek.

Ma már azt mondom, hogy nem kell feleslegesen mindenféle liszteket megvenni, aztán fogalmad sincs, hogy igazából el fognak-e fogyni, vagy mire tudod felhasználni őket. Mindenki dolgát állatira megkönnyítik ezek a termékek, amik nagyjából szerintem bő két főre vannak kitalálva, és a galuskától a palacsintáig, a muffintól a cipóig bármire megoldást nyújtanak. Isten áldja azokat, akik felismerték ezt az igényt és kielégítenek minket ezen a téren.

Ez most csak azért jutott eszembe, mert a héten gyorsan feldobtam egy sertéspörköltet, és hozzá galuskát főztem ki, amit ilyen előre összekevert lisztkeverékből oldottam meg. Ráadásul általában úgy csinálom meg az ételeket, hogy két napra legyen elég. Azok kedvéért, akik esetleg kezdő háziasszonyként olvassák eme sorokat, jöjjön a pörkölt receptje.

Pörkölt
Két fej vöröshagymát apróra vágtam, kókuszolajon megpirítottam, mehet rá egy kis pirospaprika, majd lehet felönteni vízzel. Beletettem a kockára vágott sertéshusit, só, bors, esetleg chillipehely, babérlevél mehet bele, aztán hadd rotyogjon. Nézzünk rá, lehet, hogy a vizet majd pótolni kell, nem kell nagy lángon, de azért rotyogjon, nekem bő egy óra alatt lett kész, ez nyilván a hústól is függ. A vége felé bátran kóstolgassuk a fűszerezés miatt is, meg azért is, hogy puha-e már a hús. Én most nem turbóztam vörösborral, nagy kár, mert állati jó íze lesz tőle, persze csak akkor, ha minőségi bort használunk!

Kép sajnos most az ételről nem készült, nézzétek el nekem… Szerencsére egy átlagos magyar konyhában azért a pörkölt elég népszerű, nem lesz nehéz magatok elé képzelni…

 

PöriGaluska

 

Nahát…

Nahát, mit olvastam?! A legnagyobb gyorsétterem gluténmentes hamburgerrel állt elő, valamint a kávézóikban glutén-, laktóz- és cukormentes málnás torta lesz elérhető, és kávéikat laktózmentes tejjel vagy mandulaitallal is lehet kérni május 14-től.

Amióta paleozunk nem voltunk gyorsétteremben. Az utóbbi időben nem is volt túl jó a hírük, gondoljunk csak a sült krumplijuk vagy a műanyagból készült salátájuk körüli felhajtásra. Megmondom őszintén egyáltalán nem hiányzott, sem az íz, sem a feeling.

Ennek ellenére emelem kalapom a kezdeményezés előtt, nagyon örülök neki, hogy gondolnak azokra, akiknek valamilyen ételintoleranciájuk van. Bár ne legyenek illúzióink a húzásuk hátterében nyilván a profit van, nem pedig a jólelkűség. Igazából mindegy is, örvendek, hogy felismerték az igényt.

A málnás torta kipróbálásra vár, ha ilyen étterem vagy kávézó mellett visz el az utam, mindenképpen írok az ízről is…

 

cheeseburger

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!