PaleoTündér

Szédítően gyümölcsös pite – dupla csokis paleo habbal

Még nyaralás előtt el kívántam használni a fagyasztott gyümölcsökből a megkezdett zacskókat, merthogy mindegyiknek már csak kevés volt az alján. Gondoltam én. Aztán szépen hozzákevertem a piskótatésztához az erdei gyümölcskeveréket meg még ami a meggyből maradt, és hááááát… Annyira gyümölcsös lett, hogy az szédítő. De őszintén? Ez a legjobb dolog, ami történhetett a pitével…

Gondoltam ha már rettentően gyümölcsös a pite, akkor toljuk túl a csokoládét is hozzá, úgyhogy a paleo habhoz kevertem kakaóport, majd még szórtam bele paleo csokiforgácsokat is… Hát ezt még olvasni is szédítő… Mindenesetre továbbra is áll, hogy mindenmentes, bűntudat nélkül fogyasztható, szóval nem lehet abbahagyni…

A leves, amit a képen láttok, eléggé megengedő paleo-sra sikeredett, van benne kelbimbó, zöldborsó, zöldbab és kukorica is. A fűszerezése lestyán, metélőhagyma, medvehagymás olívaolaj, római kömény és koriander lett, úgyhogy jó telt ízű lett a vége.

Színes zöldségleves
Sárgarépát, vöröshagymát összevágtam, kókuszzsíron megfuttattam, majd mehet rá a pirospaprika, és víz. Utána mehet a többi zöldség, nálam tehát kelbimbó, zöldbab, zöldborsó és kukorica, pont elég színes és ízes lett. Fűszerek: só, lestyán, metélőhagyma, medvehagymás olívaolaj, római kömény és koriander. Került bele egy marék paleo tészta is, nagyjából forrás után 10 perccel, a tésztának is elég lesz még 10 perc.

Szédítően gyümölcsös pite – dupla csokis paleo habbal
Hozzávalók: 210 gramm Szafi Fitt Paleo süteményliszt, 6 tojás, 35 gramm kókuszolaj, 0,8 dl víz.
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. A lisztet, a tojássárgákat, a folyékony kókuszolajat és a vizet keverjük ki a kemény hab felével, majd a hab másik felét is keverjük hozzá, de azt már óvatosan. Mehetnek bele a gyümölcsök, szépen kerüljön a tésztába mindenhova, majd 180 fokon kábé 40 perc alatt készre sütjük.

A habhoz egy doboz Cocomast (kókusztejszín) felverünk kézi mixer segítségével, majd teszünk bele egy teáskanál 1:4-es cukorhelyettesítőt (ez elhagyható, csak én szeretem ha picit édesebb), és 2 teáskanál bio cukrozatlan kakaóport. Majd a végén kanállal keverjünk hozzá paleo csokiból vágott forgácsokat. Ezt tálaljuk a pite mellé.

 

20150728Pite

Variációk paleo töltött tökre

A múltkori nyár ízű töltött tök állati jól sikerült, egy kritika ért csak FÉRJ részéről: hogy miért ilyen keveset csináltam belőle. Hozzáteszem nincs az a mennyiség, ami elég lett volna… Tényleg finom lett. Annyira, hogy azóta többféle variációban elkészítettem.

Az első ugye csirkecsíkkal, cukkinivel, sokféle hagymával (vöröshagyma, fokhagyma, metélőhagyma) készült. A következő alkalommal tök helyett padlizsánt töltöttem meg, és egy halas-citromos-kapros tölteléket kapott. Aztán pedig egy édesburgonyás, ropogós fenyőmagos variációt próbáltam ki.

Így, három különféle megoldás után azt mondom, ez is kiváló paleo jolly joker ilyenkor nyáron. Nincs nagy vesződség vele, és a fantáziánkon múlik, hogy milyen ízvilággal próbáljuk ki, minden alkalommal nagy siker lesz! Tök helyett padlizsánnal, szerintem még patiszonnal is működik, csirkével vagy hallal, a fűszerekkel meg bármilyen irányban elmehetünk, csípős lehet cayenne borstól vagy chillipehelytől, kapros citromos a halhoz illik, olaszos az oregánó-bazsalikom párostól, szóval gyerünk a konyhába töltött tököt csinálni!

Paleo halas töltött padlizsán

A padlizsánt megtisztítottam, félbe vágtam, kikapartam a belsejét. Betettem egy kis sóval és citromlével csak így natúr a sütőbe egy olyan 20 percre, hadd puhuljon. Jöhet a töltelék: annyi csalás volt ebben, hogy a kapros-citromos mártás IKEÁ-s, ott kapható ilyen cuki kis tasakban, de nagyon ajánlom, nekünk baromira bejött az ízvilága. Nem beszélve arról, hogy jó ha van otthon egy-egy ilyen azokra az alkalmakra, amikor nem akarunk sokat vesződni a főzőcskézéssel. Szóval ezt a mártást összekevertem a fagyasztott halkockákkal (bárhol kapható fagyasztott tengeri halat vágtam kockákra), aztán ezzel megtöltöttem a padlizsánt. Beraktam még egy jó fél órára 200 fokra, hogy összesüljön.

Paleo édesburgonyás fenyőmagos töltött tök

A tököt megtisztítottam, félbe vágtam, mivel az édesburgonyának is kell az idő a puhulásra, ezért most nem raktam be a sütőbe külön a tököt előbb. Kicsit sóztam, citromlével megöntöztem. A töltelék: édesburgonya kockára vágva, a tök belseje felkockázva, esetleg cukkinivel kipótolva, vöröshagyma, metélőhagyma, 1 tojás, só és fűszerek (nálam ez most marokkói fűszerkeverék volt). 200 fokon sült kábé 40 percet, akkor még egy pár szem koktélparadicsomot szórtam rá, aztán újabb 10 perc után egy kis marék fenyőmaggal szórtam meg. Ezzel még egy jó 10 percet sült. A végén cheddar sajtot olvasztottam rá, de ez már csak a kényeztetés része a dolognak…

 

toltotttok

Spenótos – parmezános paleo nokedli

Azt írtam már, hogy mi nagyon szeretjük a spenótot, most pedig a nagy melegben valami egyszerű, pár összetevős ebédre vágytam. Ez mondjuk hétköznaponként mindig jól jön, ha gyorsan le akarjuk tudni a kajakészítést. A mosogatás volt csak rémálom, ismét rájöttem, hogy miért csinálok ritkán nokedlit. Ezt azok értik, akik álltak már a mosogatónál 20 percet, hogy levakargassák a rászáradt nokedlitésztát a szaggatóról…

Én a Paleolit Éléskamra – Hagyományos nokedli keverékét használom, ebből egy zacskóval kábé 3 felnőttnek elég adag lesz. Nekem nagyon bevált, teljesen jó íze, jó állaga van, csináltam már tojásos nokedlit is belőle, észre sem veszed, hogy nem hagyományos fehér lisztből készült.

Spenótos – parmezános paleo nokedli
A spenótot (mentsük fel magunkat, ha éppen nem tudunk beszerezni frisset, a fagyasztott éppen olyan jó és ettől még nem leszünk kevésbé jó háziasszonyok) fokhagymával és sóval összerottyantom. Ha friss spenóttal dolgozunk, ez pár perc alatt megvan, éppen annyi, ameddig összeesnek a spenótlevelek. Ha fagyasztott kicsit hosszabb idő, amíg felolvad. A nokedlit a zacskóra írt módon megcsinálom, kifőzöm, majd összekeverem a spenóttal, tálalásnál jó nagy adag parmezánnal koronázom meg.

 

20150707Spenótosnokedli

 

3 gyors paleo édesség

Egy válogatást hoztam most nektek, az elmúlt egy hét alatt ezeket az édességeket csináltam magunknak. Van benne hűsítő gyümölcsleves – erről az őszibaracklevesről egyszerűen nem tudok lekattanni, most éppen édes paleo túrógombócot tettem bele levesbetétként a csokiforgács mellé.

Aztán kipróbáltam a paleo tejbegrízt, roppant gyorsan megvan, 4 hozzávalós, bár őszintén szólva én itt húztam meg a határt. FÉRJnek ízlett, én viszont azt mondtam, hogy nekem az „anyu-ízű” tejbegríz marad az igazi, úgyhogy ha már nagyon kívánom, akkor anyukámat fogom megkérni, Isten áldja a kezét, hogy csináljon nekem hagyományos, anyu ízű tejbegrízt és kész. Ennél nem érem be pótlékkal vagy helyettesítővel.

A harmadik pedig egy cupcake: feküdjünk rá a nagy őszibarack szezonra, és jól tömködjük meg mézédes barackkal a muffin tetejét, majd egy csokis habbal koronázzuk meg…

Hűsítő őszibarackleves, paleo túrógombóccal
A barackokat szeletelve a botmixerbe dobom, összeturmixolom, és egy doboz Cocomast hozzákeverek. Mehet be a hűtőbe. Közben egy kis doboz ToTu-t elkeverek kábé egy evőkanál krémes ToTu-val, ízesítem vaníliakivonattal, bio citromlével és cukorhelyettesítővel, majd annyi szezámpelyhet tettem hozzá, hogy kicsit összefogja a keveréket. Kézzel gombócot, vagy evőkanállal galuskákat formázunk belőle és tálalás előtt még picit a hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen.

Paleo tejbegríz

Hozzávalók: 5 dl kókusztej/mandulatej, 30 gramm kókuszliszt, 4 gramm konjac liszt, 1 evőkanál cukorhelyettesítő. A száraz összetevőket összekevertem, majd a tejjel felöntve állandó kevergetés mellett besűrítettem pár perc alatt. A tetejére cukrozatlan kakaópor és cukorhelyettesítő keverékét szórtam.

Barackos paleo cupcake
2 dl Szafi süteménylisztet, 2 dl darált mandulával összekevertem, került bele egy tojás és kb. 2,5 dl víz, 20 percet pihentettem, majd muffinformába kanalaztam a tésztát, előtte a kis mélyedéseket kókuszzsírral picit kikentem. Nekem ez 7 db lett ebből a mennyiségből. A tetejükbe belenyomkodtam darabolt őszibarackot, jó sokat, mert úgy lesz isteni. 180 fokon 30-40 perc alatt megsütöttem.

Amíg sült, megcsináltam a habot a tetejére: 1 doboz Cocomast habverővel felvertem, a végén tettem bele kábé két teáskanál bio cukrozatlan kakaóport és kábé 2 teáskanál cukorhelyettesítőt, de ezt az ízlésetekre bízom.

A muffint hagyjátok kihűlni, ne tegyétek rá a habot, míg meleg, mert le fog folyni, a legjobb közvetlenül a tálalás előtt ráhalmozni.

 

Édesség

Bepillantás egy ideális paleo hűtőbe és kamrába

Mindenki szeret egy kicsit kukkolni és volt is már egy ilyen összegzésem, de azóta ugye a tapasztalatok felülírták az akkori állapotokat, úgyhogy nekiveselkedtem újra, benéztem a hűtőmbe és a kamrámba, és csináltam egy újabb, bővített listát, egy lehetséges megoldást arról, hogy minek kéne lennie egy paleos hűtőben és kamrában.

Hangsúlyozom, ez egy ideális állapot, tehát nekem sincs mindig minden a felsorolt tételekből a konyhámban, csak sorvezetőnek szánnám, hogy mire kell lecserélnie egy paleosnak az otthoni cuccokat. Csillaggal viszont megjelöltem azokat, amikre ügyeljetek, hogy mindig legyen otthon, mert azzal prímán átvészelhetők azok a napok, amikor állatira nincs az embernek ideje/kedve bevásárolni, viszont nem óhajt éhen halni.

Mélyhűtő:
– többféle hús konyhakészre (nálam ez amúgy is meg szokott lenni, úgyhogy innen nem szórtam ki semmit, ezt nagyjából két – háromhetente újratöltöm a fogyasztás függvényében) – csirkemell, pulykamell mindig van, általában egészben, aztán majd én csíkozom fel, vagy vágom akkorára amekkorára éppen szükségem van, oldalas, karaj, hal, stb. Paleo virsli és debreceni mindenképpen, szintén sosem tudhatom, hogy mit kell vele felturbózni.
– fagyasztott zöldségek – brokkoli, karfiol, zöldségmix (Iglo Mediterranean), spenót, tavasszal teszek el mindig spárgát, medvehagymát, angol szárzellert, ez egész télen kitart, megkönnyíti a dolgunkat, hétvégén rászánjuk azt a fél/egy órát, és télen hálásak leszünk magunknak, amikor gyorsan elő kell rántani valamit a hűtőből. Nálam a hüvelyesek alkalmanként beleférnek a paleo-ba, szóval vajbab, zöldborsó, kukorica, de aki keményvonalas, annak ez nem ajánlott.
– fagyasztott gyümölcs – meggy, málna, erdei mix
– pékáru* – amikor kenyeret sütök, akkor mindig lefagyasztom felszeletelve, ha előveszitek kábé fél óra alatt kienged, és olyan mintha most csináltad volna, szintén időspóroló, ha előre tudsz gondolkodni.

Hűtő:
– mangalicazsír, vaj
– mandulatej/kókusztej, Cocomas (kókusztejszín) – 1-1 dobozzal, aztán majd meglátjátok, hogy milyen gyakran kell pótolni, mennyiszer használjátok. Nekem nyáron több doboz Cocomas van itthon, fagyihoz, gyümölcsleveshez, sütikhez tejszínhabként.
– kis darabka sajt – parmezán engedélyezett, én ebben is kompromisszumos vagyok, nekem a cheddar még belefér alkalmanként. Van, amikor a cheddart is lefagyasztom adagonként, ha például valamilyen rakottast csinálok, a főzés elején kiveszem, aztán amikor rá kell olvasztani a tetejére, már tökéletes állapotban is van.
– házi tartósítószermentes kolbász, szalonna*
– tojás*
– friss zöldségek* (hagyma, cukkini, gomba, paprika, paradicsom, stb.) – ezeket azért hetente fogod tölteni
– savanyú káposzta – próbáljunk meg ne boltit beszerezni, mert az cukorral, édesítővel lehet tele.

Kamra:
– csoki, édes nasi* (nálam ez központi kérdés, természetesen a paleo változat játszik)
– szálas tea/gyógytea
– kapszulás kávé – (a reggeli tejeskávémról nem mondok le, nekünk kapszulás gépünk van, azért írtam a kapszulás kávét, de persze ez lehet sima kávé is, csak a 3in1 típusúakat kerüljétek, mert abban rengeteg hozzáadott cukor van)
– olívabogyó, tonhal olívaolajban*
– paleolaj, tökmagolaj, olívaolaj, kókuszzsír
– ecet (bio almaecet kenyérsütéshez), bio citromlé
– paleo tészta (kezdésnek egy csomag levesbetétnek, én ezt négy alkalommal alatt használtam el, plusz egy csomag egyéb, mondjuk orsótészta)
– aszalt gyümölcs nasinak, vagy sütibe
– magok* (szotyi, szezámmag, tökmag)
– fűszerek (lestyán, tárkony, koriander, garam masala, stb., csak bátran!)
– 1:4 cukorhelyettesítő a cukor helyett*
– útifűmaghéj, chia mag, tápiókakeményítő, szezámpehely, szódabikarbóna (kenyérsütéshez)
– szezámliszt, nyílgyökérliszt, Szafi Fitt süteményliszt

A hosszú lista ne vegye el a kedveteket, ha jobban megnézitek nagy része biztosan nálatok is fellelhető, a speciális dolgokba meg igen, az elején be kell fektetni, de utána már sokkal könnyebb lesz. Ráadásul 1-2 hónap után az agyatok is átáll a másféle vásárlásra. És még egyszer elmondom egy ideális konyhában van csak mindig mindenből, ez most egy bővített lista, de mindenki úgyis maga találja meg a számára ideális összeállítást.

1

Paleo kakaós csiga

Ki ne szeretné a kakaós csigát, és az a jó hír, hogy már ebből is létezik paleo verzió. Nekem kapcsolódik hozzá rossz hírem is, de ez biztosan ízlés dolga. Nekem túl kókuszos lett a végeredmény, az alapnak használt süteményliszt íze miatt. FÉRJ-nek viszont nagyon ízlett, kábé az egész tállal meg tudta volna enni egyszerre, úgyhogy ez azért siker.

A másik pedig, hogy a képen is láthatjátok, hogy pont nem csiga kinézete van. Ez most ismét egy káromkodós sütésnek sikerült, mert amikor szépen hajtogattam volna csiga formára akkor törött mint a franc. Ennek okát én abban láttam, hogy az előírt folyadék több lehetett, azért nem állt össze szép rugalmasra a tészta, szóval ha azt óvatosan adagoljátok hozzá, akkor akár még szép előírásszerű csigaformát is kaphattok. Kedvemet nem vette el, biztosan máskor is megcsinálom, csak majd akkor óvatosabb leszek…

Egy tárkonyos csirkelevest csináltam előtte, ahhoz kitűnő másodiknak hétköznapra, ráadásul ezt mindig két napra csinálom, úgyhogy 1 napi főzést meg is lehet spórolni vele.

Paleo kakaós csiga
Hozzávalók: 100 gramm Szafi süteményliszt, 3 gramm útifűmag liszt, 40 gramm kókuszolaj, 2 nagy tojás fehérje, 80 gramm víz. Ezt összekevertem, és addig hagytam pihenni, amíg a tölteléket össze nem állítottam: 2 tk. bio kakaópor, 1 tk. 1:4-es cukorhelyettesítő, 10 tk. Cocomas. A tésztát ki kell nyújtani, megkenni a töltelékkel, feltekerni és felvágni csigákra. 175 fokon, kábé 30 perc alatt kész, és ebből így 7 kis darab lesz.

Persze én élből dupla adagot csináltam, két főnek két napra kell is annyi. Egyébként pedig a krém, amivel megkenjük sütés nélkül is príma ötlet, akár pohárkrémnek, akár tortát – sütit megkenni…

 

20150701Kakaóscsiga

Laktató, paleo egytálétel

A hagyományos konyhámban anno gyakran csináltam egy gyuvecs-szerű egytálételt, bár sok köze nem volt a gyuvecshez, csak mi hívtuk így az itthoni szlengben… Az ugye nagyjából a lecsó és a rizses hús keveréke, nálunk pedig inkább olyan paprikás krumpli tarhonyával, virslivel, kolbásszal megoldás volt, csak hát ezt hosszú lett volna így kimondani állandóan… Na hát ezt a „hamis gyuvecset” gondoltam én paleosítani… Így még kevesebb köze lett az eredeti gyuvecshez, úgyhogy tekintsünk is el ettől a névtől…

Laktató, paleo egytálétel
Egy vöröshagymát apróra vágtam és kókuszzsíron megfuttattam. Kis pirospaprikát szórtam rá, felengedtem vízzel, majd beletettem egy felkockázott cukkinit és egy édesburgonyát. Sóztam, borsoztam, fokhagyma ment még bele. Ezzel 10 percig forrt, majd 2-3 marék paleo orsó tésztát szórtam hozzá (sajnos paleo tarhonya még nem létezik, bár én vevő lennék rá, innen üzenem a paleo tésztagyártóknak, ha piaci rést keresnének). Újabb 5 perc forrás után karikára vágott tartósítószermentes virsli került még bele. Azzal még öt perc, és kész is. Akkor jó, ha már a tészta is megszívta magát és olyan szaftos egytálételnek tűnik…

20150702Gyuvecs

Univerzális 2+1 összetevős paleo fagyivariációk

Univerzális, mert ha nem fagyasztod le, csak behűtöd, isteni krémes gyümölcsleves lesz belőle, kábé 5 perc munkával. 2+1 összetevős, mert a most kapható gyümölcsök már olyan édesek, hogy mindenféle cukorhelyettesítőt ki lehet hagyni, így gyakorlatilag gyümölcsből és 1 doboz Cocomasból (kókusztejszínből) kész, a paleo csokoládé csak ráadás benne.

Amiket most készítettem: málnából paleo csokoládédarabokkal, sárgadinnyéből, és mézédes őszibarackból szintén csokoládéval. Mindössze egy botmixer kell hozzá, és kész is a legmenőbb nyári leves és édesség.

A gyümölcsöt botmixerrel összetöröd és annyi Cocomast teszel bele, hogy jó krémes legyen, ezt már elég csak belekeverni kanállal. A végén paleo csokoládéforgácsot szórok bele, mert úgy az igazi…

Az IKEÁ-ban lehet kapni ilyen cuki kis formákat, amikbe beleöntöd, beleszúrod a pálcikákat, és pár órás fagyasztás után remek kis pálcikás fagyi lesz belőle. De egyébként engem az sem tartott vissza, amíg nem volt ilyen formám, egyszerű műanyag dobozban fagyasztottam le.

 

20150705Fagyi

Nyár ízű paleo töltött tök

Hétvége előtt a piacon nem tudtam ellenállni a zsenge töknek, úgyhogy vettem egyet, de úgy, hogy még lövésem sem volt mit csinálok belőle… Aztán kicsit ötletelésre hívtam gasztroblogger társaimat, és végülis összegyúrva a tippeket ez kerekedett ki belőle.

Az ötletekre azért volt szükségem, mert a paleo előtt nem csináltam még töltött tököt, magam sem tudom miért. Valami rémlik, hogy egyetlen egyszer megpróbálkoztam vele, és talán kemény maradt a tök, vagy valami ilyesmi lett a vége. Na de most… Olyan igazi nyár ízű étel lett belőle, ebben a nagy melegben jolly jokerként ránthatjuk elő a tarsolyból, ha nincs ötletünk, hogy mit főzzünk.

Paleo töltött tök
Tehát egy szép zsenge tököt kettévágtam, meghámoztam, megmostam, és kiszedtem kanállal a belsejét. Beletettem egy tepsibe, aztán csak így natúr 200 fokon 25-30 percet elősütöttem egy kis vízzel alatta, nehogy megint úgy járjak, hogy kemény maradjon. Addig közben összekevertem a tölteléket: csirke csíkok (darált hússal akartam, csak éppen nem volt itthon), egy cukkini kockára vágva, egy vöröshagyma apróra vágva, pár szem koktélparadicsom, fokhagyma, 1 tojás, darált dió érzésre (bátran, mert nem lehet érezni a végén az ízét, csak valamennyire összefogja a cuccot nekünk, darált mandulával simán helyettesíthető), metélőhagyma, só, őrölt koriander és cayenne bors ízlés szerint. Ezt szépen belekanalaztam a tökbe, és még egy 30 percre mehetett vissza a sütőbe. Az utolsó öt percben parmezánt reszeltem a tetejére.

 

20150704Töltött tök2

10+1 jótanács – kezdő paleosoknak

Mivel többen megtaláltatok, hogy hogyan is kezdjetek neki a paleozásnak, gondoltam jól jön egy kis összefoglaló. Ezeket inkább jótanácsoknak mondanám, az elmúlt fél év tapasztalatai alapján. Nem vagyok paleo szakértő, ezt vegyétek figyelembe, átlagos háztartást paleosítotttam.

1. Én azzal kezdtem – és ezt tanácsolom mindenkinek – bármennyire is fáj, vizsgáljátok felül a hűtőtöket és a kamrák polcait. Ezzel kezdjetek. Mindent, de mindent vágjatok ki a kukába, ami rejtett cukrot tartalmaz. Igen, a szívetek fog vérezni, de amikor kirakjátok egymás mellé, hogy mikben is van cukor, az megdöbbentő lesz. Mert olyanokban is, amikre egy épeszű azt gondolja, hogy mi az istent keres benne cukor? Például ketchup, vagy én a bolti vödrös savanyúsággal voltam így… (Azóta csak a piacon a bácsitól veszek egy – egy marék savanyúságot. Amikor megkérdeztem tőle, hogy ugye nincs benne cukor, akkor kábé úgy nézett rám, mint egy idiótára, szóval gondoltam, na ez az én emberem…)

2. Már rögtön az elején két dologról gondoskodjatok: paleo édesség és paleo sós nasi. Megmondom miért. Ezen nagyon hamar el lehet vérezni, amikor rájön az emberre a rágcsálhatnék. És ugye nincs se chips, se tábla csoki… Tehát, egy zacskó paleo drazsé – ami végülis aszalt gyümölcs csokiba mártva, vagy sós rágcsának magvak például natúr földimogyoró, hántolt szotyi, tökmag.

3. Feleslegesnek mondanám, hogy mindenféle liszteket összevegyünk az elején. Majdnem biztos, hogy a recepteket utána kezded el bújni, és beleölsz egy csomó pénzt olyan lisztekbe, amit nem is tudod, hogy elhasználod-e valaha. Szóval én azt javasolnám, hogy az elején lisztkeverékeket vegyetek. Olyanokat, amiket tudod, hogy esztek – gondolok itt palacsintára, nokedlire, ropogós kérgű cipóra. Ma már ezekhez külön száraz lisztkeverékeket lehet kapni, sokkal gazdaságosabb, mintha eszetlenül megvesz az ember 3-4 féle maglisztet, aztán majd csak elfogy valamire. Ja, és van még sütő- és süteményliszt is, külön a sós- és az édes sütikhez.

4. Költségek. Fontos erről is beszélnünk, bár leírtam már egyszer – kétszer. Az elején biztos, hogy egy nagyobb összeg lesz átállni, ez tény. Viszont utána már nem költesz többet, mint egyébként, csak átpontozódik, hogy mire és hol hagyod a pénzed. Gondolok itt arra, hogy egy paleo vagy bioboltban fogsz hagyni nagyobb összeget, nem egy multinál mint eddig. Egy barátnőm mondta, hogy ma már, ha bemegy egy ilyen hipermarketbe, üresnek látja, és milyen igaza van, mert számunkra ott már csak egyáltalán nem vonzó cuccok lesznek. Én is ma már csak zöldség – gyümölcsért megyek be oda, ha éppen a piacra nem jutok el…

5. Ehhez kapcsolódik még, hogy szkeptikus nézéseket szoktam kapni, hogy miről beszélek én, hogy nem kerül annyiba, amikor egy liter tehéntejhez képest egy liter magtej mennyibe kerül. Igen, csak azt felejti el mindenki, hogy ezekből nem is eszel – iszol annyit. Például a paleo mazsolás csokis drazsé is drágább mint a sima kakaómasszából készült drazsé, de míg az utóbbiból gyakorlatilag egy ültő helyedben két zacskóval be tudsz vágni, az előbbiből elég négy szem, hogy elvegye a csokiéhségedet. És nem, nem azért, mert meg kell állítsd magad, hogy többet nem ehetek belőle, egyszerűen azért, mert nem kívánsz többet.

6. Ha megemlíted valakinek, hogy paleoztok, akkor viccesek szoktak lenni a szánakozó tekintetek, amikből olvasható, hogy „Na a szerencsétlenek, ezek sem esznek már egy jót…” Tévedés. Konkrétan édességeket szerintem életünkben nem ettünk annyit, mint mostanában, ilyen piskóta, olyan torta, stb. És mindezt este tízkor is akár, lelkiismeretfurdalás nélkül. Vagy mondjuk kacsazsíros kenyér. Vagy vadpörkölt. Hadd ne soroljam… És a válasz tök egyszerű: olyan ételeket eszünk, amiktől szép egyenletes a vércukor szinted, és nem leng ki a francba egy – egy étkezés után, aztán 1 óra múlva meg nem leszel farkaséhes ugyanezen okok miatt.

7. Idő. Ez a másik, amit gyakran hallok. Ezt mindenhol cáfolom, mert nem töltesz több időt a konyhában, mint a hagyományos háztartással. De tényleg, ezt higgyétek el nekem. Igen, a kenyeret te sütöd, de őszintén szólva, ezt hétvégén simán meg lehet tenni, utána meg lefagyasztod szeletekre vágva és egész héten abból tudtok gazdálkodni. Ráadásul a kenyérsütés sem több mint 20 perc, amíg összekavarod a hozzávalókat.

8. Mi nem egészségügyi okokból kezdtünk bele, Istennek legyen hála! Tehát a miénk nem egy szigorúan vett diéta, ahol minden falatra figyelni kell. Ebből a szempontból szerencsések vagyunk, mert nekünk bele – belefér ha néha kilengünk egy kerti party miatt, vagy például egy barátos – barátnős kávézás miatt. A kilengést itt a krumplisaláta vagy a tehéntejből készült latte machiato jelenti. Nálunk igazából úgy működött, hogy eddig 95%-ban ettünk össze mindenfélét és 5% volt az egészséges, de most ez az arány megváltozott.

9. Kábé 2-3 hónap alatt ment le rólunk fejenként 8-10 kiló. Azon túl, hogy általában azzal állítottak meg, hogy úristen, beteg vagy?, szeretném elmondani, hogy a szervezeted tudja, hogy mi a neked megfelelő testsúly. Gyakorlatilag a testsúlyunk hónapok óta megállt, abban a pillanatban, amikor lement róla az a mennyiség, amit feleslegesen cipeltünk. Mondjuk az mindenkinél kiveri a biztosítékot, hogy ezt ráadásul mindenféle mozgás nélkül sikerült abszolválni, csak étkezéssel.

10. Helyettesítők. Túró helyett ToTu, tejföl helyett krémes ToTu, tehéntej helyett magtejek, tejszín helyett Cocomas (kókusztejszín)… És még sorolhatnám. Ezt mindenki maga tudja, hogy úgy egyébként miket használt, de gyakorlatilag minden ételből lehet egészséges – paleo verziót csinálni…

+1. Mindig legyen otthon tehát – a paleo sós és édes nasikon túl –
• tojás,
• szalámik minden mennyiségben (kerüljük a bolti nitrites szemeteket, inkább házi vagy tartósítószermentes verziókban gondolkodjunk),
• zöldségek (dolgunkat megkönnyítendő fagyasztott verzióban is, hogy elő tudjuk kapni ha kell),
• gyümölcsök (a keményvonalas paleosok azt mondják, hogy ez is csak módjával, nálunk ez jöhet minden mennyiségben),
• hús – konyhakészen, fagyasztva, minden amit szerettek: hal, csirke, pulyka, sertés, marha…

Dióhéjban ennyi, remélem tudtam segíteni egy pár tanáccsal és megadja a kezdő lökést annak, aki még csak gondolkodik az életmódváltáson. Én biztatok és virtuálisan támogatok mindenkit, nekünk csak jót hozott ez az életünkbe…

 

1

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!