Mivel többen megtaláltatok, hogy hogyan is kezdjetek neki a paleozásnak, gondoltam jól jön egy kis összefoglaló. Ezeket inkább jótanácsoknak mondanám, az elmúlt fél év tapasztalatai alapján. Nem vagyok paleo szakértő, ezt vegyétek figyelembe, átlagos háztartást paleosítotttam.
1. Én azzal kezdtem – és ezt tanácsolom mindenkinek – bármennyire is fáj, vizsgáljátok felül a hűtőtöket és a kamrák polcait. Ezzel kezdjetek. Mindent, de mindent vágjatok ki a kukába, ami rejtett cukrot tartalmaz. Igen, a szívetek fog vérezni, de amikor kirakjátok egymás mellé, hogy mikben is van cukor, az megdöbbentő lesz. Mert olyanokban is, amikre egy épeszű azt gondolja, hogy mi az istent keres benne cukor? Például ketchup, vagy én a bolti vödrös savanyúsággal voltam így… (Azóta csak a piacon a bácsitól veszek egy – egy marék savanyúságot. Amikor megkérdeztem tőle, hogy ugye nincs benne cukor, akkor kábé úgy nézett rám, mint egy idiótára, szóval gondoltam, na ez az én emberem…)
2. Már rögtön az elején két dologról gondoskodjatok: paleo édesség és paleo sós nasi. Megmondom miért. Ezen nagyon hamar el lehet vérezni, amikor rájön az emberre a rágcsálhatnék. És ugye nincs se chips, se tábla csoki… Tehát, egy zacskó paleo drazsé – ami végülis aszalt gyümölcs csokiba mártva, vagy sós rágcsának magvak például natúr földimogyoró, hántolt szotyi, tökmag.
3. Feleslegesnek mondanám, hogy mindenféle liszteket összevegyünk az elején. Majdnem biztos, hogy a recepteket utána kezded el bújni, és beleölsz egy csomó pénzt olyan lisztekbe, amit nem is tudod, hogy elhasználod-e valaha. Szóval én azt javasolnám, hogy az elején lisztkeverékeket vegyetek. Olyanokat, amiket tudod, hogy esztek – gondolok itt palacsintára, nokedlire, ropogós kérgű cipóra. Ma már ezekhez külön száraz lisztkeverékeket lehet kapni, sokkal gazdaságosabb, mintha eszetlenül megvesz az ember 3-4 féle maglisztet, aztán majd csak elfogy valamire. Ja, és van még sütő- és süteményliszt is, külön a sós- és az édes sütikhez.
4. Költségek. Fontos erről is beszélnünk, bár leírtam már egyszer – kétszer. Az elején biztos, hogy egy nagyobb összeg lesz átállni, ez tény. Viszont utána már nem költesz többet, mint egyébként, csak átpontozódik, hogy mire és hol hagyod a pénzed. Gondolok itt arra, hogy egy paleo vagy bioboltban fogsz hagyni nagyobb összeget, nem egy multinál mint eddig. Egy barátnőm mondta, hogy ma már, ha bemegy egy ilyen hipermarketbe, üresnek látja, és milyen igaza van, mert számunkra ott már csak egyáltalán nem vonzó cuccok lesznek. Én is ma már csak zöldség – gyümölcsért megyek be oda, ha éppen a piacra nem jutok el…
5. Ehhez kapcsolódik még, hogy szkeptikus nézéseket szoktam kapni, hogy miről beszélek én, hogy nem kerül annyiba, amikor egy liter tehéntejhez képest egy liter magtej mennyibe kerül. Igen, csak azt felejti el mindenki, hogy ezekből nem is eszel – iszol annyit. Például a paleo mazsolás csokis drazsé is drágább mint a sima kakaómasszából készült drazsé, de míg az utóbbiból gyakorlatilag egy ültő helyedben két zacskóval be tudsz vágni, az előbbiből elég négy szem, hogy elvegye a csokiéhségedet. És nem, nem azért, mert meg kell állítsd magad, hogy többet nem ehetek belőle, egyszerűen azért, mert nem kívánsz többet.
6. Ha megemlíted valakinek, hogy paleoztok, akkor viccesek szoktak lenni a szánakozó tekintetek, amikből olvasható, hogy „Na a szerencsétlenek, ezek sem esznek már egy jót…” Tévedés. Konkrétan édességeket szerintem életünkben nem ettünk annyit, mint mostanában, ilyen piskóta, olyan torta, stb. És mindezt este tízkor is akár, lelkiismeretfurdalás nélkül. Vagy mondjuk kacsazsíros kenyér. Vagy vadpörkölt. Hadd ne soroljam… És a válasz tök egyszerű: olyan ételeket eszünk, amiktől szép egyenletes a vércukor szinted, és nem leng ki a francba egy – egy étkezés után, aztán 1 óra múlva meg nem leszel farkaséhes ugyanezen okok miatt.
7. Idő. Ez a másik, amit gyakran hallok. Ezt mindenhol cáfolom, mert nem töltesz több időt a konyhában, mint a hagyományos háztartással. De tényleg, ezt higgyétek el nekem. Igen, a kenyeret te sütöd, de őszintén szólva, ezt hétvégén simán meg lehet tenni, utána meg lefagyasztod szeletekre vágva és egész héten abból tudtok gazdálkodni. Ráadásul a kenyérsütés sem több mint 20 perc, amíg összekavarod a hozzávalókat.
8. Mi nem egészségügyi okokból kezdtünk bele, Istennek legyen hála! Tehát a miénk nem egy szigorúan vett diéta, ahol minden falatra figyelni kell. Ebből a szempontból szerencsések vagyunk, mert nekünk bele – belefér ha néha kilengünk egy kerti party miatt, vagy például egy barátos – barátnős kávézás miatt. A kilengést itt a krumplisaláta vagy a tehéntejből készült latte machiato jelenti. Nálunk igazából úgy működött, hogy eddig 95%-ban ettünk össze mindenfélét és 5% volt az egészséges, de most ez az arány megváltozott.
9. Kábé 2-3 hónap alatt ment le rólunk fejenként 8-10 kiló. Azon túl, hogy általában azzal állítottak meg, hogy úristen, beteg vagy?, szeretném elmondani, hogy a szervezeted tudja, hogy mi a neked megfelelő testsúly. Gyakorlatilag a testsúlyunk hónapok óta megállt, abban a pillanatban, amikor lement róla az a mennyiség, amit feleslegesen cipeltünk. Mondjuk az mindenkinél kiveri a biztosítékot, hogy ezt ráadásul mindenféle mozgás nélkül sikerült abszolválni, csak étkezéssel.
10. Helyettesítők. Túró helyett ToTu, tejföl helyett krémes ToTu, tehéntej helyett magtejek, tejszín helyett Cocomas (kókusztejszín)… És még sorolhatnám. Ezt mindenki maga tudja, hogy úgy egyébként miket használt, de gyakorlatilag minden ételből lehet egészséges – paleo verziót csinálni…
+1. Mindig legyen otthon tehát – a paleo sós és édes nasikon túl –
• tojás,
• szalámik minden mennyiségben (kerüljük a bolti nitrites szemeteket, inkább házi vagy tartósítószermentes verziókban gondolkodjunk),
• zöldségek (dolgunkat megkönnyítendő fagyasztott verzióban is, hogy elő tudjuk kapni ha kell),
• gyümölcsök (a keményvonalas paleosok azt mondják, hogy ez is csak módjával, nálunk ez jöhet minden mennyiségben),
• hús – konyhakészen, fagyasztva, minden amit szerettek: hal, csirke, pulyka, sertés, marha…
Dióhéjban ennyi, remélem tudtam segíteni egy pár tanáccsal és megadja a kezdő lökést annak, aki még csak gondolkodik az életmódváltáson. Én biztatok és virtuálisan támogatok mindenkit, nekünk csak jót hozott ez az életünkbe…