PaleoTündér

Húsvét után paleo marhapörkölt

A húsvét viszonylag könnyen átvészelhető ünnep a paleosoknak. A sonka, tojás totál paleo, tormából lehet kapni már cukormenteset, és kalács is süthető paleo lisztből – bár ez utóbbit én még nem próbáltam.

Viszont napokig mégsem lehet sonkán – tojáson élni, úgyhogy egyik nap marhapörköltet csináltam. A poszt címe persze önmagában hülyeség, mert a marhapörkölt természetesen paleos mindenképpen, ott nincs nagy trükk, talán csak annyi, hogy még véletlenül se jusson eszünkbe napraforgóolajban üvegesre sütni a hagymát. Jófajta kis mangalicazsír a legprímább erre a célra.

Paleo a körettől lett, padlizsánt, cukkinit és édesburgonyát vágtam kockákra és azt sütöttem meg kókuszzsíron. Lehet, hogy elsőre bizarrnak hangzik egy klasszikus marhapörkölthöz, de úristen, ez olyan finom lett, hogy el sem tudom mondani…

Én még azért egy hagymás paradicsomsalátát is összedobtam, de bármilyen (szigorúan cukormentes!) savanyúsággal is klassz lehet. A paradicsomsalátához hagymát apróra vágtam, koktélparadicsommal összekevertem és két kanál málnaecettel összekevertem, majd 1-2 órára betettem a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek. Ezért aztán érdemes az egész főzőcskézést ezzel kezdeni, hogy legyen ideje.

A marhapörkölt teljesen szokásos módon készítendő, három fej hagymát apróra vágtam, mangalicazsíron üvegesre pirítottam, mehet rá a pirospaprika. Utána felengedtem vízzel, beletettem a kockára vágott húst, fűszerek: só, bors, fokhagyma, chillikrém. Vörösbor és babérlevél helyett marokkói marha fűszerkeveréket használtam, olyan ízes lett tőle, hogy csuda. A hús nagyon minőségi volt, úgyhogy kicsivel több mint 1 óra alatt puha is lett. Persze folyamatosan figyeljünk rá, mert előfordulhat, hogy a vizet pótolni kell, ha elfő.

Közben van időnk kisütögetni a zöldségeket, ha nagyon abszurdnak tartjátok a sült cukkinit és padlizsánt hozzá, akkor a sült zellerkockák príma krumplihelyettesítők lehetnek.

 

20160328Marhapörkölt

Paleo húspite – a lusta asszony fasírtja

Akkor kezdem is a magyarázkodással: az úgy volt, hogy egy szép napsütéses vasárnap délelőttön belekezdtem az ebédkészítésbe. A fejemben már összeállt, hogy mit is szeretnék, sőt, a zöldségek már felszeletelve, fasírtnak a hús összeállítva várt.

Aztán amikor arra került a sor, hogy elkezdjem kisütögetni a fasírtgolyókat, rájöttem, hogy ugyanazt az ízt sokkal kevesebb idő- és energiabefektetéssel is elérem. Na hát nem vagyok a magam ellensége, úgyhogy a fasírtot átneveztem húspitének, sütőbe betoltam, és a végén az elismerő hümmögéseket besöpörtem…

Plusz ez ismét egy jó ötlet arra, hogy mire lehet a zsemlesütésből maradó tojássárgákat felhasználni, de egyébként kihagyható, a húspite attól még működni fog. Én még tettem hozzá brokkolit is, gondoltam a mennyiségén is növelni fog, meg ízben is különlegessé tehető, így két jó nagy marék fagyasztott brokkolit előfőztem (forrástól számított 8-10 perc), kihűtöttem, majd apró darabokra vágtam és a húshoz kevertem.

A köretet is hamar letudtam, apró darabokra vágott édesburgonya, sárgarépa, hagyma, megsózva és folyékony kókuszzsírral átkeverve, majd egy tepsire szépen elrendezve, 200 fokon 40 perc alatt kész.

Tehát a húspite elkészítése: darált hús (nekem éppen sertéshús volt, de tulajdonképpen bármilyenből jó lehet), brokkoli, apróra vágott vöröshagyma, só, bors, fokhagyma (jó sok), és beleöntöttem a zsemlesütésből maradt tojássárgákat, az egészet jól összekevertem, majd egy kókuszzsírral kikent piteformába szépen lelapogattam. 200 fokon nagyjából 50 perc, és kész is.

Szóval a tanulság, hogy néha a lustaság is jó valamire, egy új fogás és príma vasárnapi paleo ebéd tud kerekedni belőle…

 

20160214Húspite

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!