PaleoTündér

Paleo currys csirke

Az egész úgy paleo-s, ahogy van, tehát máris jöhet. Nagyon finom, én legalábbis megdöglök az ilyen fűszerezésű kajákért. Hamar megvan, úgyhogy „dolgozó nő – kompatibilis”, talán ennyi elég is elöljáróban.

Csirkés curry

Csirkecsíkokat felkockáztam, megsóztam, és elkezdtem pirítani egy kis kókuszzsíron, elég hamar puha lesz és amikor szép színe van, akkor megszórom curryvel. Nem tudok mennyiséget mondani, hogy mennyi curryvel, csak úgy „gondolomformán”. Én mondjuk elég rendesen, mert nagyon szeretjük az ízét. Aztán még egy doboz Cocomas-t (kókusztejszínt) öntöttem rá, ezzel összekevertem, éppen hogy csak megmelegedjen, aztán már le is zártam.

A köret most éppen gomba és édesburgonya volt. A gomba seperc megvolt, mert cuki kis aprószemű gombát kaptam, szóval csak meghámoztam, megmostam, sóztam, fokhagymát tettem bele, és kis vízzel feltettem párolódni. Mire végeztem a csirkével, ez is kész volt. Menet közben pedig két szem édesburgonyát karikákra vágtam és kókuszzsíron kisütöttem.

 

20151022Csirkecurry

Napi paleo – vacsora 15 perc alatt

Figyelem, egy újabb gyorssegélyes vacsora ötlet érkezik! Tételezzük fel, hogy paprika, paradicsom, uborka van otthon, tojás, szalámi van otthon, de már unjuk, hogy mindezt hidegen kell ennünk… A hagyományos háztartásban ilyenkor nyúltunk a toast sütő után, bedurrantottuk és csak a fantáziánk szabott határt a meleg szendvicseknek…

Újabb jó hír, paleosként sem kell erről az élményről lemondani! Ezekben a hamar besötétedős, ködös, esős napokban, amikor hazaesünk a munkahelyről és éppen nincsen meleg főzött vacsoránk, akkor húzzuk elő ezt az ötletet.

A tészta bekeverése kábé 5 perc, a sütögetés meg mondjuk 10. Hát nem egy jó ötlet?

Paleo toast
Két főre (amiből az egyik fő FÉRJ, aki ugye férfiból van és nem keveset eszik), szóval két főre 3 tojásból csináltam, de Isten bizony sok volt… Mindenesetre az arányok miatt ezzel számoljatok kábé.

Tehát 3 tojást felvertem, csak úgy villával, tettem bele 3 evőkanál olvasztott kókuszzsírt, 2,5 dl vizet és kábé 10 evőkanál Szafi Sütőlisztet. Hagytam egy kicsit állni, amíg melegedett a toastsütő, közben még a zöldségeket is előkészítettem.

Aztán egy ecsettel megkentem zsiradékkal a toastsütő alját, tetejét, rákanalaztam a tésztából, tettem rá kolbászkarikát, vagy innentől az ízlésetekre bízom, hogy ti még mit, aztán a tésztából kanalaztam még a tetejére is, összecsuktam és megsütöttem szép pirosra.

Salátával, csírákkal vagy szimplán paprika – paradicsom – uborka szeletekkel, esetleg olívabogyóval is pompás kis vacsora lehet…

 

20151019Toast

Kiwis – mákhabos paleo szelet

Kérem szépen az úgy volt, hogy a csokifesztiválról hozott vásárfia – a paleo mákkrém – megkóstolásra került és további felhasználásra várt. Merthogy paleo fánkhoz ideális, de hát valami mást is kéne vele kezdeni.

Agyaltam, agyaltam, aztán kipattant a mákhab ötlete, és benézvén a hűtőbe, ahol árválkodott egy pár szem kiwi, egyértelmű lett a mai süti: kiwis – mákhabos paleo szelet.

A piskóta részén olyan sokat nem gondolkodtam, maradtam a jól bevált receptnél, vagyis 6 tojást szétválasztottam, a sárgájához 210 gramm Szafi Süteménylisztet kanalaztam, 35 gramm folyékony kókuszzsírt és 0,8 dl vizet öntöttem, a fehérjét pedig kemény habbá vertem. A tojáshab felét a lisztes keverékbe forgattam, majd a másik felét már óvatosan, hogy ne törjön annyira a hab.

A három kiwit feldaraboltam apró kockákra, ezt még beleforgattam a piskótába és mehetett a sütőbe 200 fokra, kábé 30 – 35 percre. Amikor kivettem, jól kihűtöttem. Ez azért fontos, hogy a hab ne kezdjen el olvadozni a tetején a meleg piskótától.

A mákhabhoz egy doboz Cocomast (kókusztejszínt) felvertem habnak, a végén egy jó nagy evőkanál Almitas paleo mákkrémet adtam hozzá, azzal még vertem egy kicsit, és a kihűlt kiwis piskóta tetejére halmoztam. Mutatós is, finom is, paleo is…

20151015Kivismákos

Paleo kenyér projekt – újabb állomás

Két típus létezik: van, aki csak úgy tud főzni, hogy minden gramm és deciliter le van írva, pontos utasításokkal, és van, aki szereti nagyvonalúan kezelni ezeket és „gondolomformán” készít el ételeket. Egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál, csak ez két kategória.

Így most inkább a második csoport figyelmét kérem, illetve azokét az elsőből, akik bátornak vallják magukat, nem fogják megbánni. Újabb paleo kenyér receptet kaptam, de agyvérzést kapnának a recepttől azok, akiknek pontos arányok kellenének…

Jöjjenek a részletek: tehát a hozzávalók – tojás, zsiradék, őrölt magok, paleo lisztek, só, szódabikarbóna. Ez így a recept, és akkor lépésenként a teendőnk a következő. Én általában 4 tojásból csinálom, ez kettőnknek egész hétre elegendő kenyeret jelent.

1. Felverem a négy tojást, kicsit megsózom.
2. A négy tojáshoz körülbelül 2 marék valamilyen magot megdarálok kávédarálóval. Ez az egyik pozitív oldala ennek a receptnek, bármit használhatsz. Csináltam már mogyorósat (sótlan mogyoróból), kesudiósat, mandulásat, diósat, szotyisat, tökmagosat, vagy éppen ezek keverékét.
3. Folyékony kókuszzsírból annyi evőkanállal tettem hozzá, amennyi tojást használok (jelen esetben 4).
4. Majd előveszem az aktuálisan éppen otthon lévő maglisztjeimet, és elkezdem evőkanalanként hozzákeverni. Hogy mégis kedvezzek azoknak, akiknek kell az iránymutatás – 4 tojáshoz nagyjából 12 evőkanál liszt mehet. De ezt menet közben látjátok, amikor az állaga már nem annyira folyós, de még nem is áll össze gyúrhatóra. Valahol a kettő között, a formába majd önthető legyen, ez a lényeg. Nekem még két ugyanolyan kenyér nem sikerült, de mindegyik nagyon finom lett, talán az a legjobb, ha többféle lisztet használunk. Nekem ami bejött, a szezámliszt – szezámpehely – zöldbanánliszt kombó. Annyit tartottam szem előtt, hogy nekem a szezámliszt nem teng túl benne általában, mert attól megkeseredhet a kenyér.
5. A végén még hozzákeverek egy kis szódabikarbónát, vagy sütőport. (Sütőporból nagyjából egy fél csomagot használtam, a szódabikarbónát meg csak úgy érzésre szórtam.)
6. Formába öntöm, majd mehet be 200 fokra kábé 40 percre.

És ugye ez egy alaprecept, bátran lehet fűszerezni, vagy akár aszalt paradicsomot, olajbogyó darabokat beletenni. Kívánom, hogy legyetek bátrak, nagyon jó dolog fog kisülni belőle…

 

20151014Kenyér

Túrós pohárdesszert paleosan

Túrótortának indult, pohárdesszert lett belőle. Nem azért, mert elrontottam, hanem mert kevesebb ToTu-t kaptam, mint szerettem volna. Úgyhogy az alap ismét jól variálható, mert nagyobb mennyiségből szép tisztességes és állati finom túrótorta készíthető. Így viszont kábé 15 perc alatt pohárdesszertet lehet varázsolni…

Túrós pohárdesszert
Két kis doboz ToTut beleöntöttem a turmixgépbe, egy csapott evőkanál porrá őrölt 1:4-es cukorhelyettesítőt, egy nagy narancs kifacsart levét, és egy csapott teáskanál konjac lisztet. Ezt összeturmixoltam, közben három kis pohárkába kiwikarikákat rendeztem el az alján (jelen esetben kiwit választottam, de gyakorlatilag bármivel helyettesíthető, ami otthon van).

Rákanalaztam a túrót, majd a tetejét jó bőven meglocsoltam csokiszósszal. Csokiszósz: 1 nagy evőkanál 1:4-es cukorhelyettesítőt, egy evőkanál cukrozatlan kakaóport 4-5 evőkanál vízzel csomómentesre kevertem, majd elkezdtem összemelegíteni 4 evőkanál kókuszzsírral, a végén még 4 kocka paleo étcsokit olvasztottam bele.

 

20151014Túrópohárkrém

Tökös is, paleo is, töltött is

Soha ennyi zöldségekkel töltött zöldséget nem csináltam mint mostanában, a paleozás alatt. És príma dolog lássuk be. Mint a rakottas. Gyakorlatilag bármi mehet bele, amit otthon találsz, és a fűszerekkel mindig újabb és újabb ízeket lehet elérni, szóval nem unod meg a halálba.

A mostani kínálatom a hűtőben: főzőtök, édesburgonya, sárgarépa, koktélparadicsom (keményvonalas paleosoknak kerülendő), gomba és vöröshagyma volt. Ja, és az Ikeás húsgombóc, amit persze nem eszünk állandóan, hiszen gyárilag feldolgozott készterméknek minősül és azokat ugye a paleonál fogva kerüljük, de ilyen esetekben állati jó, ha van a mélyhűtőben, mert feldobhatjuk vele az ilyen típusú ételeket. A versenyzőkből végülis az alábbi töltött tökös variáció született.

Húsgombócos töltött tök
A főzőtököt meghámoztam, kivájtam a belsejét, megsóztam és kis citromlével locsoltam meg, ez ment is be elősütésre kábé 200 fokra, addig amíg feldolgoztam a többi zöldséget. Ami csak annyit jelentett, hogy az édesburgonyát, sárgarépát, gombát és vöröshagymát felvágtam darabokra, egy mélyebb tálban összekevertem őket a fűszerekkel (só és koriander – most nem vittem túlzásba a fűszereket), és ráütöttem két tojást. Belekanalaztam a tökbe, illetve köré, ha túl soknak tűnik a zöldség, aztán mehet is be újból, kábé fél órás sütés után még rádobtam egy pár Ikeás húsgombócot, ez még plusz 20 perc, és ha minden jól megy, addigra puha lesz és finoman átsül.

 

20150915Húsgombócosrakott

Színekkel töltött gomba, paleo rántott citromos padlizsánnal

Roppant mutatós kis zöldségétel, a színes kaliforniai paprikák csodákra képesek ízben és látványban is. Ráadásul hamar megvan, ellensúlyozta azt, hogy a rántott padlizsánnal mennyi időt szúrtam el. Ismét rájöttem, hogy gyűlölök panírozgatni. Nem tehetek róla, már a hagyományos konyhámban sem szíveltem, mocskos egy meló…

Próbáltam én már mindenféle módszert, zacskóban összerázni a liszttel meg a morzsával a „rántandó” cuccot, hát ettől sem szerettem meg mit ne mondjak. A paleo panírmorzsával egyébként nincs baj, csak magával a tevékenységgel. Szóval küldetést teljesítettem, a panírmorzsát kipróbáltam, de én itt be is fejeztem jó hosszú időre megint a rántott dolgokat. Érdekes, pedig egyébként szívesen beleállok a melósabb konyhai tevékenységekbe is, de úgy látszik, ezt míg élek, nem fogom szívelni…

Egyébként viszont isteni lett, de ehhez a körethez legközelebb tuti valami natúr húst vagy halat fogok csinálni. Akkor már valószínűleg természetesebb lesz a mosolyom is mosogatás közben…

Színekkel töltött gomba
Hat darab jó nagy gombát meghámoztam, megmostam és kivágtam a tönkjét, de ezt nem dobtam el, csak hozzávágtam darabokra a három színű (sárga, piros, zöld) kaliforniai paprikához, amiket szintén apró darabokra vágtam. Sóztam, fűszereztem, fokhagyma, metélőhagyma, bazsalikom került bele, majd ráütöttem egy tojást és jól összekevertem vele. A gombákat beleállítottam egy kerámia piteformába, aztán szépen bele- és köré kanalazgattam a tojásos zöldséges keveréket, megszórtam egy kis paleo panírmorzsával a tetejét, hadd piruljon rá. Folyadékot nem öntöttem alá, mert a gomba eleget fog engedni sütés közben. 200 fokon 30-40 perc alatt sült meg.

Két kisebb padlizsánt megmostam és ujjnyi vastag szeletekre vágtam, megsóztam és citromlével megöntöztem mindkét oldalát, kicsit félretettem. Szezámlisztbe forgattam ezután, majd felvert tojásba, végül a Paleolit Éléskamra Ropogós panírmorzsájába. Forró kókuszzsírban mindkét oldalán barnára sütöttem.

Aztán még mivel volt két szem édesburgonyám, azt még karikákra vágtam egy vöröshagymával együtt és kókuszzsíron azt is kisütöttem. Így lett teljes ez az ebéd…

 

20150928Rántottpadlizsán

Cukkini szószos fenyőmagos paleo tészta

A hétvégi trakta után jól jön, ha van a tarsolyunkban egy kis könnyű tésztás ebéd ötlet. Ezt az ételt már csináltam, aminél az volt a tapasztalatom, hogy frissen, melegen nagyon jó, de ha még mondjuk vacsira vagy ne adj Isten másnapra is marad, akkor már száraz, a cukkini nem enged elég levet hozzá. Így gondoltam egyet, és annyit változtattam, hogy cukormentes mandulatejet tettem hozzá és a végén egy teáskanálnyi konjac liszttel besűrítettem. Na így lett az igazi – elegendően szaftos!

Cukkini szószos tészta
Két cukkinit és egy fej hagymát megmostam, feldaraboltam, és egy kis darabka vajon elkezdtem párolni. Fűszereztem: só, anyukám féle házi vegeta került bele nekem most, de rátok van bízva, hogy Ti mivel bolondítjátok meg. Közben egy másik edényben vizet forraltam és egy fél zacskó paleo tésztát kifőztem. Egy harmadik edényben pedig kábé két perc alatt egy kevés fenyőmagot megpirítottam aranyszínűre, sűrű rázogatás közepette. (Figyeljetek oda, ha kész a fenyőmag, tegyétek át egy tálra hűlni, mert érzékeny, hajlamos még utána is pirulni az edény hőjétől!)

Amikor a cukkini nagyjából kész, cukormentes mandulatejet öntöttem rá, a cukkini mennyiségétől függ, hogy mennyit, lepje el a cukkinit, ez a lényeg, aztán pedig egy teáskanál konjac liszttel szórtam bele, kevertem még egyet rajta és kész is. A konjac liszt hőre sűrít, és mivel a cukkini amúgy is forró, ez pont elég lesz neki, hogy szósz legyen belőle. Összekevertem a tésztával, aztán megszórtam a fenyőmaggal.

 

20150922Cukkiniszósz

Körtés – brutál csokis paleo szelet

Hogy is szokták mondani? Ha csak egy valamit sütsz ebben a hónapban, ez legyen az… Őszi gyümölcs – körte, kipipálva, mindenmentes – paleo, kipipálva, és hát brutális csokimennyiség, kipipálva. Mi tartana vissza?

Körtés – brutál csokis paleo szelet

Hozzávalók a tésztához:
4 tojás
7 dkg 1:4-es cukorhelyettesítő
15 dkg kókuszolaj
5 dkg paleo étcsokoládé
1 ek. citromlé
18 dkg darált dió
7 dkg nyílgyökérliszt
1 tk. szódabikarbóna
3 db körte

Kimértem a száraz öszetevőket, aztán a tojásokat a cukorhelyettesítővel habosra vertem magas fokozaton, közben a kókuszolajat és az étcsokoládét összemelegítettem. Ne legyen tűzforró az olaj – csokoládé keveréke, csak langyos. Ekkor mehet is bele a tojásos keverékbe, a citromlével és a száraz összetevőkkel együtt. Egyet kevertem rajta, közben a sütőt bekapcsoltam 200 fokra.

A körtéket meghámoztam, és helyes kis kockákra vágtam, aztán szépen a tepsibe öntött tészta tetejére elrendeztem. Egyébként annyira jó ez a recept, hogy szerintem gyakorlatilag bármilyen gyümölccsel működőképes lehet. Alma, szőlő, akár ezek keveréke is.

200 fokon kábé fél óra, de ez teljesen sütőfüggő, tűpróbával ellenőrizzétek, hogy megsült-e már. Ha kész, vegyétek ki és tudom, hogy nehéz lesz megállni, de hagyjátok kihűlni. Ha kihűlt, akkor szépen vágjátok szeletekre, és jöhet a brutál csokis bevonó.

3 dkg kakaóport 1 evőkanál cukorhelyettesítővel 1 dl vízben csomómentesre elkevertem. 6 dkg kókuszolajat elkezdtem langyosra melegíteni alacsony fokozaton, majd mehet bele a vizes kakaópor. Amikor viszonylag egynemű lett, akkor még 10 dkg paleo étcsoki kockát tördeltem bele, éppen csak addig melegítettem, amíg bele nem olvadt.

Nekem a csokimennyiség nem volt elegendő az összes szeletre, de a nagyját azért sikerült bevonnom, a vége felé már csak a szeleteknek a tetejére csurgattam. Úgyhogy a látvány eléggé rusztikus lett, van olyan, aminek minden oldala csokis, van olyan, aminek csak a teteje, de hát ez legyen a legnagyobb bajunk, azt mondom…

20150930Körtéscsokis

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!